Omezení tohoto rizika by mohl přispět projekt Mikroregionu Ostrožsko – Veselsko, díky kterému budou mít obce digitalizovaný protipovodňový plán a budou disponovat novým bezdrátovým rozhlasem.

„Reproduktory budou umístněny do všech ulic tak, aby hlášení z nich bylo slyšet i v posledním domě dané obce. Cílem je zlepšit preventivní opatření především při hrozících nebezpečích, jakými jsou povodně či požáry," přiblížila smysl projektu jeho manažerka Jana Bujáková, ekonomka Mikroregionu Ostrožsko – Veselsko.

Nespornou výhodou podle ní je, že celý systém bude napojen na jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému. Díky tomu bude předávání potřebných informací například od centrály hasičů až po posledního obyvatele obce daleko rychlejší.

Celkové náklady na projekt, do kterého se zapojily všechny obce mikroregionu kromě Veselí nad Moravou, dosahují 15,6 milionu korun. Devadesát procent z částky uhradí dotace ze Státního fondu životního prostředí, zbývajících deset si mezi sebe rozdělí jednotlivé obce podle množství nakoupených technologií.

Obce z Mikroregionu Ostrožsko – Veselsko zlepší preventivní opatření před přírodními živly

„My jsme se do projektu zapojili, vidíme jej určitě jako přínosný. Budeme daleko rychleji schopni čelit třeba právě povodním. Staré a dosluhující tlampače nejspíš demontujeme, jsou nákladné na provoz a nejsou na ně už ani náhradní díly," uvedl starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček. Jeho obec si za 2 700 000 korun pořídí 62 bezdrátových hlásičů se 171 kusy reproduktorů.

„Tak velká voda, jako před lety, nepřijde během okamžiku, takže dost možná kdyby tehdy byla lepší informovanost, vše mohlo být jinak. Proto si myslím, že pořízení takových preventivních opatření by mělo být ku prospěchu všem," souhlasí Tomáš Margetík, který bydlí v novoveské místní části Chylice.

Druhou součástí chystaného projektu je digitalizace protipovodňového plánu. „Je to soubor postupů a opatření, kterými se reaguje na krizové situace. Měl by přinést lepší koordinaci záchranných prací. Dříve se například stávalo, že byly pytle při povodních umístňovány tam, kde jich nebylo zapotřebí a jinde zase chyběly. To by měl nový informační systém odstranit," přiblížila Jana Bujáková.

Obce plán protipovodňových opatření chystaly společně, což bylo jednodušší a efektivnější. V současné době je již uzavřeno výběrové řízení a v nejbližších dnech dojde k podpisu smlouvy s dodavatelem technologií. Do konce září letošního roku obce nainstalují všechny rozhlasy, v listopadu budou digitalizovány protipovodňové plány a poté by mohlo dojít ke zkušebnímu a následně ostrému provozu.

Mikroregion Ostrožsko – Veselsko je dobrovolným svazkem obcí a měst, jejichž hlavním cílem je společné dosažení dalšího rozvoje regionu. Vznikl 15. ledna 2001, jeho členy jsou obce Uherský Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Hluk, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Blatnička, Boršice u Blatnice a Veselí nad Moravou.