„Důležité je maso si předpřipravit, aby z něj zmizely pachy a bylo křehké,“ sdělil klíčovou podmínku pro úspěšnou přípravu pokrmů ze zvěřiny.

Desítky návštěvníků si mohly pochutnat na lovecké paštice, guláši z daňka s chlebem a kýtě z divočáka se šípkovou omáčkou a žampionovým knedlíkem.

„Předpokládali jsme, že nejvíc na odbyt půjde guláš, ale překvapivě vyhrála šípková omáčka. Zrovna dávám poslední porci. Šlo jich asi pětapadesát,“ poznamenal ostřílený kuchař, který své zkušenosti předává svým nástupcům na Soukromé střední škole ve Štěpnicích.

Naganský expres se přesunul do Leteckého muzea v Kunovicích. Legendární letoun Tupolev TU 154M před dvaceti lety dopravil domů zlaté hokejisty z olympiády v Naganu.
Naganský expres „přistál“ v Kunovicích. Jágr z něj (zatím) nevystoupil

Podle něj sehrála roli skutečnost, že omáčku lidi znají z legendárního filmu Slavnosti sněženek, ale doma ji moc nedělají a chtěli ji ochutnat. „Chválili ji, chutnala jim,“ pousmál se František Tatařík a prozradil, jak on sám předpřipravuje zvěřinu.

„Maso je potřeba naložit, takzvaně se pekluje. Připraví se kyselý nálev se zeleninou a cibulí a do toho se starší kusy masa naloží, čímž se z něj vytáhnout pachy a maso zkřehne,“ vysvětlil.

Příští vaření v muzeu přijde na řadu po Velikonocích v sobotu 7. dubna. „Uděláme výběr jídel ze starých kuchařek, takže se lidé mohou těšit na dávno zapomenutá jídla. Využijeme i takových bestsellerů, jako jsou kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové či Marie Sandtnerové,“ navnadila zájemce etnografka Slováckého muzea Marta Kondrová.

Kančí kýta se šípkovou omáčkou1 kg kančí kýty
80 g slaniny
120 g cibule
2 lžíce rajčatového protlaku
1 citron
4 lžíce šípkové zavařeniny
50 g hladké mouky
80 g oleje
1 dcl červeného vína
divoké koření
jalovec
cukr
sůl
Na oleji zpěníme cibuli a nakrájenou slaninu. Přidáme okořeněné maso, které opečeme, podlijeme vodou a upečeme. Maso vyjmeme, výpek vydusíme na tuk, zaprášíme hladkou moukou, zasmahneme a zalejeme vodou. Přidáme šípkovou zavařeninu, protlak, červené víno, citronovou kůru a šťávu. Provaříme a procedíme přes jemný cedník. Podáváme s knedlíkem.