Oba muže vzal soud do vazby, informoval včera Miroslav Bartys, velitel kriminální služby a vyšetřování hradišťské policie.

Strážci zákona přistihli oba podezřelé, čtyřiadvacetiletého muže z Ostrožské Nové Vsi a jeho pětatřicetiletého spolupachatele z Kyjova, uprostřed výroby drogy.

„Jeden akorát skončil, druhý zrovna vařil. Zadržení dvou výrobců na jednom místě je poměrně atypické,“ uvedl Bartys. Podle něho čekalo v místnosti dalších pět lidí, aby si koupilo dávku. „Kdybychom přijeli o pět minut později, jeden z dealerů by nám ujel,“ poznamenal velitel. Oba muži podle policie vařívali drogu dvakrát až třikrát týdně a mají na svědomí desítky případů prodeje pervitinu. Jeden gram drogy prý nabízeli za 1000 až 1500 korun, od zákazníků však brali i mobilní telefony či elektroniku.

Oba jsou obviněni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, hrozí jim až pětileté vězení. Pokud se prokáže, že drogu prodali mladistvému či nezletilému, mohli by za mřížemi strávit až 12 let. Starší z pachatelů navíc čelí obvinění z majetkové trestné činnosti.

Hradišťská policie letos zlikvidovala již sedmou varnu pervitinu. Loni jich přitom stejný počet zajistila za celý rok, v roce 2005 dokonce jen čtyři.
„Pervitin si drží první místo v oblíbenosti mezi tvrdými drogami. Bohužel jeho konzumenti jsou stále mladší,“ uvedl Bartys. Podle něj obvinění, kteří jsou nezaměstnaní a živili se pouze prodejem drogy, zásobovali kromě Uherskohradišťska i Hodonínsko a Zlínsko. Jejich zadržením by měla být síť dealerů ochromena.

Šéf centra pro drogově závislé Charáč v Uherském Hradišti Vladimír Kaška potvrdil stanovisko policistů, že mezi tvrdými drogami je v našem regionu pervitin drogou číslo jedna.

„Největší nebezpečí pervitinu je to, že jako nebezpečný ze začátku na své konzumenty vůbec nepůsobí,“ poznamenal Kaška.
Typicky česká droga totiž podle něj nevytváří fyzickou a psychickou závislost. Navíc na Slovácku převažuje mezi narkomany nejnebezpečnější způsob užívání pervitinu pomocí jehly.

Mezi následky užívání perníku, jak se této droze přezdívá, patří poruchy centrálního nervového systému, v jejichž důsledku se u postižených vyskytují deprese, halucinace a stihoman.

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZLETNÍ FILMOVÉ ŠKOLY

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: milan.zamecnik@denik.cz