Originálně ztvárněné pohádky, od scén v životní velikosti až po keramické postavičky, navozují vánoční atmosféru. Rodiče si na výstavě připomenou dobu dětství, dětem mohou určovat názvy pohádek. V expozici jsou stovky exponátů.

Hlavním tématem jsou české pohádky. „Setkání s pohádkovými postavičkami je opravdu velkolepé. Výstava je stylizovanou procházkou českými pohádkami a vlastně i jejich oslavou, protože právě naše pohádkové příběhy patří díky své poetičnosti k těm nejhezčím na světě,“ míní Alena Procházková z Uherského Hradiště, která přivedla na výstavu tři pravnoučata. Její kamarádka Alena Vycudilíková podotýká, že expozice připomene lidem čas blížícího se adventu a Vánoc.

Krajinami duše otce a dcery, Život jaký byl.
Krajinami duše otce a dcery. Dechberoucí výstava na Soláni se chýlí ke konci

Výstavní prostory jsou kromě pohádkových bytostí zaplněny stovkami adventních a vánočních dekorací, které jsou zdobené v odstínech bílé, zlaté, stříbrné, červené a fialové barvy. „Na své si přijdou ti, kteří hledají inspiraci, jak si třeba na poslední chvíli před první adventní nedělí udělat adventní věnec. Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo přemýšlejí, jak si nazdobit štědrovečerní tabuli,“ pozval Petr Kovalčík.

Vedle velké radosti z tvoření vyzařují všechny vystavené exponáty nesmírnou trpělivostí, bez které se snaha o krásu neobejde. „Každý rok se snažíme, aby byla v expozici originální adventní a vánoční výzdoba. S jejími přípravami začala paní Menyhartová už v polovině září,“ informoval Petr Kovalčík.

Zasněžování zahájeno.
Zasněžování zahájeno. Ve Velkých Karlovicích už připravují sjezdovky

Vzhledem k tomu, že výstava potrvá do 23. prosince a Vánoce už klepou na dveře, nebudou se na ní letos prodávat vánoční stromky. V posledních letech o ně nebyl ani moc velký zájem. K mání ale budou stromky umělé, a to včetně stojanů. Do čtrnácti dnů také začne prodej vánočních vazeb a dekorativních předmětů na hroby.