Sto čtyřicet stánků plných nepřeberného množství výrobků lidových řemeslníků, gastronomické speciality, které uspokojí i náročné gurmány, bohatý kulturní program a plno lidí. Tak včera stručně charakterizoval dosavadní průběh tradičního vánočního jarmarku na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti jeden z jeho hlavních pořadatelů Libor Habarta. „Mile nás překvapilo, že prodejní doba i návštěvnost jarmarku se letos proti předcházejícím rokům protáhly až do devatenácté či dvacáté hodiny večerní,“ vidí pozitivum akce, která odstartovala na stříbrnou neděli a skončí dva dny před Štědrým dnem, Habarta.

Lidi podle něj neodradila od návštěvy vánočního trhu ani páteční odpolední vichřice s deštěm, která vyhnala ze stánků prodejce a z pódia na náměstí i účinkující. „Museli jsme schovat do stanu slámové figuríny z betlému, které zdobí pódium, jinak by nám je vítr odnesl,“ svěřil se Habarta.

V sobotu a v neděli se náměstí zase proměnilo v jedno velké mraveniště lidí.

Zdrojem obživy pro zemědělskou inženýrku Hanu Buchtelovou z Malé Vrbky se před několika lety stal tkalcovský stav. Výrobky, které na něm vytvořila, prodává na hradišťském jarmarku. „Mám tydy kouzelné ptáčky, rybičky, panenky, záložky do knih, obaly na skleničky na koštování vína, pouzdra na mobilní telefony či kabelky na doklady,“ prozradila Buchtelová. „Jsem na trhu teprve dva dny, ale jsem spokojená. Řekla bych, že proti loňsku návštěvníků neubylo.“

S jejími slovy se však neztotožňuje keramik Antonín Moštěk z Vlčnova. „Letos je to z mého pohledu s odbytem keramiky nejslabší za dobu hradišťských vánočních trhů,“ postěžoval si Moštěk.

Prodejní stánek už poněkolikáté rozprostřela na jarmarku také tvůrkyně vizovického pečiva Jana Fialová z Brna. I podle ní je prodejnost rok od roku horší. „Zdá se mně, že řemeslo, kterému se věnuji přes dvacet let, pomaličku zaniká,“ smutní Fialová. Na vánoční jarmarky do Hradiště ale jezdí ráda. „Ačkoliv jsem z Brna, v tamním regionu na jarmarky nechodím. Pronájem stánku je tam hodně drahý. V Hradišti je to lepší. Jestli si ale na pronájem ze stánku vydělám, to nevím,“ říká s úsměvem Fialová.

Skladbu sortimentu si pochvalovali manželé Zdeňka a Jiří Janováčovi ze Salaše. „Je dobré, že jsou stánky obsazeny prodejci, kteří mají zboží od lidových tvůrců. Není tu žádný šunt,“ řekli unisono Janováčovi. Petru Novákovi se zase líbily kulturní pořady. „Obdivoval jsem skvělý výkon žesťového souboru Brass Instruments z Brna, ale i jeho zpěvačku Lenku Ďuricovou, která s mikrofonem sestoupila mezi diváky, aby si s nimi zazpívala koledy,“ nešetřil slovy chvály Novák a jeho kamarádka mu souhlasně přikyvovala.