Na své si na jarmarku přišli zejména ti nerozhodní, kteří ještě nevěděli, jaký dárek mají svým blízkým k Vánocům koupit. „Dnes se tu lidé mohou setkat se sto dvaceti prodejci a lidovými řemeslníky z různých míst Moravy. Nechybí tu ani stánky s občerstvením, horkou medovinou, punčem, zabijačkou a dalšími specialitami,“ informoval Libor Habarta z občanského sdružení Kunovjan, které je spolu s městem Uherské Hradiště pořadatelem jarmarku.

Habarta neskrýval radost nad kulturním programem, který od pondělí 13. prosince jarmark provází. „Dnes dopoledne tu vystoupil folklorní soubor Kopaničárek, Hájíček ze slovenského Chrenovca, Sboreček žen z Lipova a Cimbálová muzika Petra Galečky. Odpoledne tu byli Trubači z Hluku a v šestnáct hodin si tu lidé vypouštěli balonky s přáníčky pro Ježíška,“ poodhalil kulturní zákulisí jarmarku Habarta.

Neodpustil si poznámku, že v pátek si lidé koupili sto dvacet balonků, ale k nebi se jich kvůli mrazivému počasí vzneslo jen čtyřicet. „Třeba si je lidé přijdou vypustit o zlaté neděli,“ dodal Habarta. Netajil se tím, že proti loňsku je na trhu o desetinu méně kupujících.

Zapravdu mu dala výrobkyně vizovického pečiva Jana Fialová z Brna. „Nejenom v Hradišti je to s odbytem mých výrobků rok od roku horší. Zdá se mně, že to řemeslo, kterému se věnuji přes dvacet let, pomaličku zaniká,“ řekla posmutněle Fialová. Na jarmarky do Hradiště ale jezdí ráda.

„Ačkoliv jsem Brňačka, tam na jarmarky nechodím. Pronájem stánku je tam hodně drahý. Tady za stánek zaplatím denně tři stovky. Dnes jsem zde první den, ale jestli je vydělám, to nevím,“ krčí rameny tvůrkyně figurek z chlebové mouky a vody. Lidé mají podle ní v této adventní době zájem převážně o zvonečky, betlémky a o podkovičky se zvonky.

Prvně nabízel v sobotu na jarmarku formy ze dřeva ovocných stromů Saša Slavík z Krumpíře. „Formy jsou určeny na perníky, cukroví, sýry a máslo. Nic z toho se na formy nelepí. Ke každé dávám ještě recepty, protože mladé hospodyňky už práci s těmito dřívky neznají. Na jarmarku vydržím až do jeho skončení, protože na Slovácku jsou šikovné děvčice a ty se v mém stánku často zastavují,“ řekl s úsměvem Slavík.

Spokojený s odbytem dřevěných výrobků pro domácnost, naběraček, vařeček a podobně, byl Josef Papala ze Strání. „Na slabší návštěvnosti se dnes podepsalo sněžení,“ poznamenal Papala.

To potvrdila i Lucie Škarvadová, prodávající ručně malované skleněné ozdoby z varného skla, které budou v čase vánočním zavěšeny na stojáncích nebo na lustrech pokojů, v nichž se budou mihotat plamínky čajových svíček. „Ten dá vyniknout nejrůznějším venkovským či přírodním malůvkám, kterými je už třináct let zdobím. Největší zájem je ale o malé skleněné zvonečky,“ pochlubila se Škarvadová.