Při akci s názvem Na Štěpána na Buchlově otevřená brána tak nechyběla možnost návštěvy tří místností hradu jinak veřejnosti nepřístupných, sehrané představení živého betlému nebo tradiční pojídání zabijačky a popíjení lípového čaje.

„Už pět let po sobě vždy zavítám na vánoční Buchlov, kde se setkáváme se vzdálenou rodinou, takže jsem ani letos nemohl chybět. Protože všechno už znám, nejvíce mě vždy láká, dát si něco ze zabijačky, která je výborná, a taky ochutnávám lipový čaj. To jsou pro mě ta největší lákadla, kvůli kterým se na Buchlov o vánočních svátcích znovu vracím," pochvaloval si Vít Bodzík, který na hrad přicestoval z nedalekých Vážan.

Co všechno bylo návštěvníkům k dispozici, shrnula Libuše Mikulová správkyně hradního depozitáře. „Tradičně jednou za rok právě dnes otvíráme expozici v budově purkrabství. Návštěvníci si mohou prohlédnout tři pokoje bývalých majitelů hradu Berchtoldů. Mimo to zde máme zde sbírku zhruba čtyřiceti betlémů, kterou se snažíme každoročně rozšiřovat. Klasicky si pak mohou návštěvníci dát u nás také čaj, zabijačkové speciality či v každou celou hodinu zhlédnout představení živého betlému," vypočítala Libuše Mikulová.

.