„Štědrovečerní tabule se nijak nelišila od těch v našich domácnostech. Nechyběla na ní rybí polévka, smažená ryba, bramborový salát, cukroví ovoce a jiné dobroty,“ nechala se slyšet vedoucí domova v Salašské ulici Alena Novotná, která i s manželem přinesla na Štědrý den sladkosti do každé z devíti komunit.

V nich nechyběly rozzářené vánoční stromky, pod nimiž našli uživatelé sociálních služeb kupu dárků.

„Při jejich nákupu jsme vycházeli z přání a potřeb klientů. Oni nikdy nezapomenou obdarovat zdravotnický personál domova,“ sdělila jeho vedoucí Irena Hučíková.

„Já se nejvíc těšil z autíčka. To mně udělá při každé příležitosti radost,“ svěřil se padesátiletý Miloš.

Kdyby klienti domova psali Ježíškovi, jaký dárek by si k Vánocům nejvíce přáli, asi by se jejich přání opakovalo: Chceme, abychom byli zdraví.

Přes všechny dárky, které letos dostali nebo si navzájem mezi sebou dali, jim ani letos Ježíšek lepší zdraví nenaložil. Stejně jako jej nenaložil ani některým seniorům, kteří našli svůj poslední životní přístav v Charitním domě sv. Andělů strážných v Nivnici.

„K rodině odjelo na Vánoce pět dědáčků a babiček, dvanáct jich zůstalo v charitním domě. Ale oni nebyli na Štědrý večer ochuzeni o nic z toho, co mají zdraví lidé doma,“ řekla službu konající zdravotní sestra Ludmila Bartošová.

Jedinečná vánoční atmosféra vládla rovněž v Domě pokojného stáří v Boršicích.

„Díky sponzorům jsme mohli nakoupit všem našim starouškům dárky. Jen pět z osmadvaceti babiček a dědečků jich odešlo na štědrovečerní večeři ke svým dětem,“ prozradila vrchní sestra charitního zařízení Antonie Mikulcová.

Spolu s vedoucí domova Pavlou Zahrádkovou si před večeří s bábinkami a dědečky zazpívala vánoční koledy.