„Věříme, že lidé se nebudou snižovat k tomu, aby si šli stromek do lesa ukrást. Proto naše lesní správa nepočítá ani s tím, že by před Vánoci zakázala vstup do lesních porostů,“ uvedl Zdeněk Zálešák, vedoucí buchlovické lesní správy Lesů České republiky.

Na většině přístupových cest do lesa jsou totiž nainstalovány závory a v předvánočním čase budou návštěvníky lesa kontrolovat revírníci, členové lesní stráže a Policie České republiky. Lesníci nebudou provádět ani žádný postřik mladých smrkových nebo borových porostů, aby odradili případné zloděje. „Stromky, které pěstujeme v plantážích, nebudeme natírat odpudivými chemickými prostředky, ani jejich větve zastřihávat nebo zalamovat. Sami bychom je znehodnotili a v příštích letech, by byly jako vánoční stromky nepoužitelné,“ naznačil lesní správce.

Vstup lidem do lesa nezakáže ani Lesní družstvo v Osvětimanech, které letos nabídlo zájemcům borovice černé z vlastní plantáže vánočních stromků. „Smrčky jsme neřezali, protože některé kultury jsou příliš malé, jiné zase už vánočním stromkům odrostly,“ poznamenal ředitel družstva Miroslav Struha s tím, že letos už družstvo s dalším prodejem vánočních stromků nepočítá.

Naplno se počátkem tohoto týdne rozběhl prodej boroviček černých, jedliček a čerstvě nařezaných smrčků u Lesní správy Buchlovice. „Hned první den jsme jich prodali tři stovky. Aby jehličí ze stromků do Vánoc neopadlo, vytěžili jsme je v minulých dnech a budeme je prodávat na revírech Bohuslavice, Koryčany, Staré Hutě, Salaš, Velehrad, Jankovice, Kostelany a Kvasice, ale nadále i u Lesní správy v Buchlovicích z revírů Buchlovice a Buchlov,“ uvedl Zálešák. Lesní správa letos nabídne lidem na 1150 stromků. Borovice a jedle byly vyřezány z plantáží vánočních stromků, zatímco smrky byly vytěženy v rámci plánovaných prořezávek, takže nedošlo k žádnému poškození mladých porostů.

Hitem letošních Vánoc je podle některých ekologů „eko“ stromeček, který musí splňovat přísná kritéria. Musí být vytěžen při prořezávání mladých porostů, nesmí být uměle vápněn ani hnojen. „Všechna tato kritéria naše stromky splňují už několik let. Není to tedy pro nás žádná novinka. Smrčky vyřezáváme zásadně v prořezávkových porostech, které ani nehnojíme, ani nevápníme,“ podotkl Zálešák.