„Štědrý den v azylovém domě má již léta zaběhnutý rituál. To znamená, že klienti si společně za asistence našeho pracovníka připraví štědrovečerní jídlo a pak spolu ve společenské místnosti povečeří tradiční bramborový salát a rybí filé," vysvětluje vedoucí staroměstského azylového domu sv. Vincence Oto Holeček. Po večeři čeká na každého z ubytovaných malý vánoční balíček, perníčky a přání. „Další dva sváteční dny tráví každý klient dle svého uvážení, nicméně většinou u televize, s knížkou nebo na procházkách," dodává Holeček. V současné době obývá staroměstské zařízení třicet lidí bez domova. Navýšení jejich počtu v době Vánoc pracovníci „azyláku" neočekávají. Nabídnout pomoc ale neodmítnou nikomu. „Řadu let je u nás funkční model pro krizové situace pro případ, že teplota klesne pod minus deset stupňů Celsia. Princip této pomoci spočívá v tom, že je příchozímu poskytnuta přistýlka, teplý čaj a možnost hygieny," poznamenává Oto Holeček. Pokud by kapacita přistýlek nestačila, nabízí azylový dům takzvanou „teplou židli", což znamená, že příchozí se může přijít ohřát a v azylovém domě dostane teplý čaj, možnost se omýt a přečkat noc v teple. Staroměstský azylový dům má pro případ potřeby pět přistýlek a deset „teplých" židlí. „Skutečností je, že za sedm let mého působení na zařízení tato možnost ještě nikdy nebyla využita klienty naplno. Jinak řečeno, zatím je kapacita tohoto mimořádného opatření zcela dostačující," sdělil Holeček.

Za bezdomovci vyrazí spolu se svými kolegy také ředitel Oblastní charity Uherské Hradiště Jiří Jakeš. „Chceme těmto lidem nabídnout na Štědrý večer polévku, která je v tento den samozřejmě zdarma. Mohou tuto možnost využít návštěvou azylového domu ve Starém Městě nebo stejného zařízení na Průmyslové ulici v Uherském Hradišti," podotkl Jiří Jakeš. O vánočních svátcích, konkrétně 25. prosince v 15 a v 18 hodin, Charita spolupořádá koncerty v hradišťském kostele sv. Františka Xaverského, jehož výtěžek je určený na pomoc Diakonii, která se stará o postižené děti, a hradišťskou Charitu.

Nejveselejší určitě nebude oslava Vánoc pro malé obyvatele dětského domova v Uherském Hradišti, i když se jim vedení domova snaží nahradit jejich blízké, jak jen to jde.

„Ve středu 19. prosince jsme si zašli všichni společně na večeři, poté jsme s dětmi i zaměstnanci domova společně poseděli v našem zařízení a rozdali jsme dárky určené pro všechny děti i zaměstnance v domově. „Některé děti odjíždí na Štědrý den domů, z celkového množství dvacet dva dětí u nás přes Vánoce zůstává osm," vysvětlila ředitelka hradišťského dětského domova Ivana Lacková. Dodala, že děti stráví část Štědrého dne bruslením na zimním stadionu a poté ponesou do Kunovského lesa krmi pro zvířata. Přiznala, že pro děti v domově mohou být Vánoce náročné na jejich psychiku. Na Štědrý den jim pracovníci zařízení připravili slavnostní večeři a nesmí chybět ani vánoční stromek s dárky. „Snažíme se jim připravit hezké a plnohodnotné svátky, nicméně rodinu jim nedokážeme nahradit," dodala ředitelka Ivana Lacková.

Pro příslušníky hradišťské městské policie jsou Vánoce a Silvestr běžnými pracovními dny. „Na Silvestra počty pracovníků zvýšíme, ale kolik lidí bude sloužit, nelze uvést. Štědrý den a Vánoce bývají obvykle klidnější, zato na Silvestra se asi kolegové nezastaví," podotkl s nadsázkou velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. „Na Štědrý den se kolegové vystřídají tak, aby každý z nich stihl slavnostní večeři a rozdání dárků. Na Silvestra bude ale režim přísnější, strážníci nemohou počítat ani s přípitkem," vysvětlil Pauřík.

Podobně jsou na tom hasiči. „Pro nás jsou svátky normálním pracovním dnem. Nehody a požáry totiž žádné slavnostní dny nerespektují. Pracoviště si ale vyzdobíme vánočními ozdobami," sdělil mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Vít Rušar.

Vánoce oslaví některé děti v hradišťském Dětském domově.