„Ve vyšších polohách ve Zlínském kraji již sněží, ale například v níže položeném Zlíně se sníh očekávat nedá. V nízké nadmořské výšce se bude vyskytovat jen smíšené sněžení s deštěm anebo pouze samotný déšť,“ nepotěšila zprávami o počasí meteoroložka Dagmar Honsová.

S romantickým pohledem z okna na bílou krajinu se tak letos zřejmě počítat nedá.

„Teploty se mají pohybovat někde kolem šesti sedmi stupňů Celsia. Letošní Vánoce tak budou s největší pravděpodobností na blátě,“ dodala Honsová.

Rekord má Bystřice pod Hostýnem

V porovnání s předchozími lety, které se Deníku podařilo díky statistikám Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) získat, budou letošní Vánoce celkem teplé, nikoliv však rekordní.

„Pro dnešní den jsou zaznamenány maximální i minimální teplotní rekordy z Bystřice pod Hostýnem. Nejnižší byly naměřeny v roce 1879, a to minus 19 stupňů Celsia. Naopak nejvíce v Bystřici a současně i v Holešově naměřili v roce 1960 při 12,7 stupňů nad nulou,“ informovala Marie Doleželová z ČHMÚ.

Umoudří se počasí?

Dodala však, že například holešovská stanice byla vybudována až v roce 1953, a tak mohly padnout rekordy i jiné. Nebyly však změřeny.

Kromě těchto dvou stanic ČHMÚ teploty zaznamenává ještě ve Štítné nad Vláří, Vizovicích a Kroměříži. Vzhledem k předpovědi se tedy nedá očekávat, že by se dnešní den zapsal mezi rekordy.

Zbývá tak jen doufat, že se počasí umoudří a Vánoce opravdu nebudou jenom na blátě.