O chování vandalů informovala starostka obce Jitka Nováková.

„Už nám stihli vytlouct také všechna okna v budově strážnice a luxfery v kulturním domě. Pachatel prozatím spravedlnosti uniká. O angažování policie nebo strážníků městské policie prozatím neuvažujeme, věříme, že na chování nenechavců upozorní náhodní svědci,“ přiznala se Nováková. Podle jejího názoru ale zatím škody nejsou natolik veliké, aby radní uvažovali o nákupu kamerového systému. „Takové zařízení je velmi drahé a jeho pořízení by bylo efektivní jedině tehdy, pokud by kamerových bodů bylo více. Nezbývá mi než doufat, že řádění vandalů se nebude opakovat,“ podotkla starostka.

Představitelé Městské policie v Uherském Hradišti sice před nedávnem uzavřeli smlouvu o dohledu nad pořádkem v Kněžpoli, v Popovicích ale s jejich pomocí prakticky počítat nemohou.

„Případná pomoc je v tomto ohledu odvislá od veřejnoprávní smlouvy. Domnívám se, že v případě zájmu o tento druh ostrahy by měli zástupci Popovic požádat soukromou agenturu nebo celorepublikovou policii. Naše pomoc v tak vzdálené obci by již nebyla příliš účinná,“ uvedl k možnostem ochrany obecního majetku v Popovicích velitel hradišťské městské policie Jaroslav Ježo.

Představitelé některých bezpečnostních agentur by ale o podobnou práci stáli. „Nebráníme se žádné podobné aktivitě. Je pravda, že většinou hlídáme objekty firem a domácnosti. Byli bychom ale schopni zorganizovat i pravidelné preventivní vyjížďky do menších obcí,“ poznamenal zaměstnanec bezpečnostní agentury Richard Sekanina z Uherského Hradiště.

Lidé z Popovic si však přejí, aby řádění vandalů konečně učinila přítrž ruka zákona. „Je ubohé, že si někdo vylévá zlost nebo dokazuje sílu na osamocených objektech nebo dokonce sakrálních památkách. Zástupci obce by měli na několik míst rozmístit kamery nebo najmout hlídku policie, ať viníky co nejdříve dopadne,“ je přesvědčený obyvatel Popovic, který z obav z možné odvety vandalů požádal o zachování anonymity.

Přečtěte si také:

Vandaly v Popovicích si musejí ohlídat sami občané