I bez použití sportovní terminologie však atmosféra opakovaných komunálních voleb v kopaničářské obci neztrácí nic na dramatičnosti. Znesvářené strany si nemohou přijít na jméno. Hargašová dokonce zvažuje podání žaloby za pomluvu.

Josef Pernička se na Žítkovou přestěhoval před pěti lety, podle svých slov především za krásnou přírodou. „Jenže za mnou začali chodit lidé s nabídkou politického angažmá. Neodbyl jsem je. Chci udělat něco pro obec, mám možnosti a kontakty v oblasti získávání dotací,“ tvrdí Pernička, kterému je trnem v oku osoba starostky, konkrétně její plat za neuvolněnou funkci.

„Chápu, že se snaží obhájit starostovské křeslo s třicetitisícovým platem, ale obec tak přichází o obrovské peníze. Za jedno volební období to dělá více než milion korun. To je na Žítkovou dost peněz, které by se mohly investovat například do silnic či veřejného osvětlení. Já bych pracoval neuvolněně, při zaměstnání, za pomoci administrativní pracovnice na úřadě,“ představil úspornou variantu Pernička.

Podobná nařčení však dosavadní starostka Hargašová rezolutně odmítá. „Pokud se tomu bude člověk věnovat po odpoledních čtyři hodiny v týdnu, v obci se neudělá vůbec nic. Je to závist. Veškerý čas jsem prolítala a zařizovala. Opravy cest, obecního úřadu, šaten, hřiště, rozšíření sítě, to jsou věci, které se nevyřídí za odpoledne. A že by se ušetřil milion? Tak to je politická agitace, či spíše nesmysl. Jako starostka stosedmdesátihlavé obce bez přenesených pravomocí nedosáhnu ani na průměrný plat. To si pánové špatně spočítali,“ utrousila směrem k sociálnědemo­kratickému táboru Hargašová.

Obě strany přitom ve volebním programu usilují v podstatě o totéž – zvelebení centra obce. Pernička chce z objektu domova důchodců vytvořit multifukční centrum s mateřskou školou a muzeem, Hargašová zase mluví o rekonstrukci návsi včetně přilehlých domů a znovuobnovení zaniklých zájmových kroužků.

Podzimní komunální volby v obci dopadly neslavně. ČSSD v nich těsnou většinou v poměru 3:2 porazila křesťanské demokraty, jejichž dvě zvolené zastupitelky však záhy na svůj mandát rezignovaly. Protože zákonem povolený minimální počet členů obecního zastupitelstva je pět, musel ministr vnitra vyhlásit opakování voleb. „Rezignace byly podány po tlaku volebního manažera ČSSD na členky KDU-ČSL. Prý měly na slovo poslouchat, což je nepřípustné, proto odstoupily,“ říká Hargašová.

Ovzduší v obci navíc houstne i kvůli pokračujícímu předvolebnímu boji. „Chování paní starostky po volbách mě utvrdilo v tom, že je něco v nepořádku. Když prohraji volby, tak přece odejdu a nedržím se funkce. Jenže paní starostka si tady vládla sama, zastupitelé jí dodatečně podepisovali schůze, dávala babičkám pětistovky, aby ji volily. To se mi zdá na dnešní dobu už trochu trapné,“ pustil se do starostky lídr ČSSD Pernička. „Je v usnesení zastupitelstva, že k osmdesátým narozeninám se obyvatelům daruje gratulace, kytička a pět set korun. Kvůli takovým pomluvám zvažuji podání trestního oznámení,“ kontrovala Hargašová.

V uherskohradiš­ťském okrese se letos budou konat ještě jedny opakované volby, a to v Sušicích. Podle Jakuba Šeda, politologa z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, však jejich počet v České republice nijak dramaticky nestoupá. „V posledních dvou volebních obdobích se konalo 130 až 140 voleb mimo řádný termín, ať už byly definovány jako nové, dodatečné či znovuprovedené. V aktuálním volebním období je jejich počet podobný, respektive nepatrně vyšší,“ informoval Šedo.