Ta může zajistit bezbolestný pohyb ramenního kloubu a výrazně tak zvýšit kvalitu života pacientů. Informoval o tom mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

„Náhrada ramenního kloubu má svá specifika. Atypická je například v tom, že se původní hlavice pažní kosti mění v jamku, přičemž hlavice endoprotézy se kotví do lopatky. Právě tato záměna, tedy reverzní náhrada kloubu, pak umožňuje plnou hybnost a stabilitu ramene. Kotvení náhrady právě do lopatky je navíc dost nesnadné a limitované, jedná se totiž o kost docela tenkou a subtilní,“ popisuje princip náhrady ramenního kloubu primář Ortopedického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Martin Skládal.

Podle jeho slov ale není totální endoprotéza ramene vhodná pro všechny pacienty. Tento výkon není možný při infekci v oblasti ramenního kloubu, stejně jako u jiných infekčních ložisek, kontraindikací jsou i výrazné kostní defekty, porucha inervace deltového svalu nebo třeba psychická labilita a nespolupráce pacienta.

„U pacientů, kteří podstoupili tuto operaci, se jedná o velmi účinný zákrok, vrací je do běžného života během jednoho měsíce až šesti týdnů. V pooperační péči se totiž ihned začíná se specifickým rehabilitačním režimem. Dva týdny po zákroku je pacientovi na noc přikládána ramenní ortéza, přes den je operovaná končetina volně na šátku. Rehabilitace začíná nejprve uvolňujícími cviky a obnovou hybnosti pasivním cvičením. To proto, že bolestivost při aktivním cvičení způsobuje nesprávné vedení pohybových vzorců,“ popisuje pooperační situaci primář Skládal.

Pacient ale musí, stejně jako u výměny kyčle nebo kolena, počítat s tím, že cvičení podle zavedených principů pak trvá až šest dalších měsíců. Jedná se navíc o velkou operaci, kterou mohou v časném pooperačním období i následně provázet komplikace v podobě omezení hybnosti, nestability a vykloubení endoprotézy nebo infekce, která pak vyžaduje revizní operaci a dlouhodobou léčbu.

„Život s bolestí a omezeu hybností v rameni není nic příjemného, jsem proto moc rád, že jsme naši operativu rozšířili i o tento typ kloubních náhrad. Věřím, že tak můžeme spoustě pacientů pomoci opět k plnohodnotnému životu bez toho, aniž by museli za specializovanou péčí někam složitě dojíždět,“ shrnuje primář uherskohradišťské ortopedie Martin Skládal.