„Já jsem spokojený. Parkování v centru města není jednoduché, a když si třeba jen potřebuji zajet na poštu, nechce se mi hned platit plná sazba za parkování," nechal se slyšet Milan Hrubý, jenž do středu Uherského Hradiště často zajíždí.

Změna v parkovném je ušita na míru právě lidem, jako je on. „Smyslem je vyjít vstříc všem, kteří si potřebují něco vyřídit na úřadech či kteří chtějí v rychlosti navštívit některého z obchodníků v centru města. Chceme také omezit množství těch, kteří parkují ve městě zcela bez placení poplatku a doufají, že se během té krátké chvíle na ně nepřijde," vysvětlil starosta města Stanislav Blaha (ODS).

Korunová sazba se týká první a druhé z celkem tří parkovacích zón

Zároveň dodal, že z technických důvodů nelze toto zvýhodněné parkovné platit pomocí SMS. „Za každou takovou SMS totiž město platí, což by při nízké výši poplatku nebylo efektivní," uvedl Stanislav Blaha.

Novinku vítají také zástupci opozice, nicméně k ní mají výhrady. „Vzhledem k tomu, že podporujeme podnikání v Uherském Hradišti, podporujeme i tento záměr. Nicméně dost nám vadí, že jsme neměli žádnou možnost tento návrh připomínkovat ani jsme nedostali žádné upřesňující detaily, které jsou s touto novinkou spjaty, jako jsou například finanční dopady," uvedl Jan Zapletal z hnutí ANO.

Korunová sazba se týká první a druhé z celkem tří parkovacích zón. Řidiči budou moci této výhody využívat od 2. dubna.

Od dubna uhradíte za první hodinu ve všech zónách pouze 10 korun

Radnice zároveň sjednotila sazbu za první hodinu parkování ve všech třech městských parkovacích zónách. Zatímco doposud řidiči zaplatili v první zóně 25 korun, ve druhé 15 a ve třetí 10 korun, od dubna uhradí za tuto první hodinu ve všech zónách pouze 10 korun. Nově ovšem budou do III. zóny spadat dosavadní záchytná parkoviště.

„U záchytných parkovišť doposud nebyla sazba za první hodinu vůbec řešena, k dispozici byla pouze jednotná sazba 20 korun za vjezd během jednoho dne," upozornil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Ve zmíněné III. zóně se řidiči mohou nově těšit na levnější maximální denní sazbu. Zatímco doposud v těchto lokalitách zaplatili 10 korun za hodinu a 50 za maximální denní sazbu, od dubna se denní sazba sníží na 20 korun. „Na těchto parkovištích preferujeme dlouhodobá stání vozidel a tomu jsou také přizpůsobeny jejich tarify," uvedl Stanislav Blaha.

Parkoviště u nádraží se nově přesunulo do II. parkovací zóny

Řidiči, kteří jsou zvyklí parkovat před budovou vlakového nádraží, si však připlatí. Tato plocha byla totiž přesunuta do II. parkovací zóny. „Chceme tímto krokem zajistit, aby před nádraží auta zajížděla opravdu jen krátkodobě za účelem transportu osob k vlakovým přípojům," vysvětlil místostarosta města Zdeněk Procházka.

Mezi další dubnové novinky se zařadí také snížení předplatného pro ne-obyvatele ve III. parkovací zóně na parkovišti s parkovacím automatem na částku 4000 korun za rok (doposud to bylo 6000 korun). Nově se předplatné týká i parkovišť se závorovým systémem. A zatímco doteď mohli řidiči tato parkoviště bezplatně opustit do 15 minut, nově se tato lhůta posunuje na celou půlhodinu.