To všechno čekalo v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti na návštěvníky velkolepých oslav Dnů Italské republiky na Moravě.

„Před třemi roky jsem při vzniku kulturní a historické Italsko-moravské asociace slíbil, že jejím cílem bude šíření a prolínání kultur obou zemí. Proto jsou už druhým rokem v Hradišti a třetím rokem v Ořechově vytvářeny v rámci oslav Italské republiky přitažlivé aktivity," nechal se slyšet Alessandro Alagia, předseda zmíněné kulturní a historické asociace.

Zdůraznil, že kultura a umění jsou hlavními nositeli a jakýmsi mostem, který pomáhá spojovat oba národy – italský a moravský prvek. „Jsem Ital žijící na Slovácku a jsem na to hrdý. Byl bych rád, aby byly obě kultury trvale spojené. Snad se mně podaří prosadit, aby také v Itálii byly slaveny Dny České republiky.

V sobotu večer pokračovaly oslavy na zámku v Ořechově koncertem operních pěvců Petra Nekorance a Gabriely Eibenové. Ti zpívali za doprovodu komorního orchestru operní árie italského baroka. V neděli odpoledne byly dveře zámku pro veřejnost otevřeny dokořán. Připraven byl pestrý kulturní program pro děti a dospělé, jarmark, ochutnávka vín, výstava obrazů Jitky Nesnídalové a tradičně i fotografické obrazy dvaašedesátiletého Jadrana Šetlíka, rodáka z italského Terstu. Za pozornost stála i expozice s názvem Aguileia – křižovatka Římské říše.

ITALSKO – MORAVSKÁ KULTURNÍ A HISTORICKÁ ASOCIACE

Dne 30. listopadu 2011 byla na zámku v Ořechově za účasti italského velvyslance J.E. Pasquale D´Avino založena Italsko-moravská historicko- kulturní asociace, která má mimo Prahu sloužit k vzájemnému poznávání obou zemí. Jejím předsedou se stal majitel zámku Ořechov Alessandro Alagia. Cílem asociace je šířit kulturní a historickou osvětu jižní Moravy, podpořit turistický ruch a vytvořit zázemí k vzájemnému poznávání se obou zemí.