Často vznikaly u důležitých cest, na křižovatkách, v místě neštěstí nebo naopak tam, kde došlo k záchraně života. Sdružení Expedice Chřiby tyto památky navštěvuje, objevuje a popisuje, ale také v rámci svých možností vlastním nákladem obnovuje.

Zatím poslední obnovená památka s obrázkem Panny Marie Rosa Mystica a modlitbou byla posvěcena koryčanským farářem Vladimírem Jesenským v neděli 16. října v údolí Pod Sněženkovým kopcem u Starých Hutí. Donátory nové poklony se stali historička kyjovského muzea Ester Vratislavská a Pavel Hojač z Kyjova.

Historický průvod Broďanů a zástupců Přemyslovských měst prošel Uherským Brodem v sobotu 29. října odpoledne. Byl to jeden z vrcholů oslav 750 let od povýšení Uherského Brodu na královské město králem Přemyslem Otakarem II.
Královský průvod se valil Uherským Brodem, na náměstí čekaly tisíce lidí

Samotnou poklonu vyrobili kamarádi z Kostelan na Kroměřížsku. Dřevo připravili Miroslav Daněk, Karel Grabovský a Luboš Šenkyřík, stolařské práce obstaral Karel Neoral, stříšku vyhotovil klempíř Bronislav Frank a speciálním věnečkem památku ozdobila Evička Navrátilová. Na samotnou instalaci poklony v lese dohlížel zástupce Lesů ČR revírník Jakub Mach.

Malou lesní slavnost moderoval Bořek Žižlavský, výrobu poklony popsal Jiří Blaha a s příběhem Panny Marie Rosa Mystica seznámila přítomné Ester Vratislavská. Na slavnosti se zúčastnili mimo členů Expedice Chřiby také občané z nedalekých Starých Hutí.

Za dobu trvání Expedice její členové obnovili v Chřibech za pomoci svých kamarádů již celkem šestnáct poklon, obrázků, křížů a podobně.

Další na řadě je již připravený dřevěný kříž, který je vyrobený z poslední živé větve známého Ctiborova dubu. Ten dlouhé roky rostl pod Stříleckým hradem. V těchto místech chceme rovněž vysadit nový dub jako upomínku na ten předchozí.

Autor: Jiří Blaha