„Oni se rozhodli odejít do naprosté nejistoty pro sebe i své rodiny a přihlásili se dobrovolně v době II. světové války do zahraniční armády s přesvědčením, že vlast jejich úsilí potřebuje, že jejich boj má smysl," řekl při odhalení pamětních desek starosta Tupes Oldřich Vávra.

Vzdal jim hold za to, že pro ideu svobodné republiky byli ochotni položit své životy. Aby jejich památka nebyla lidmi zapomenuta, rozhodlo zastupitelstvo obce dva dny před pietním aktem udělit zmíněným občanům, kteří se významnou měrou zasloužili zejména o porážku fašistického Německa, čestné občanství. Pamětní desky budou umístěny na místa, kde kdysi stály jejich rodinné domy.

„Tupesy letos výrazně změnily tvář tradičních oslav osvobození. Nový parčík s přilehlou místní komunikací se stal vhodným místem pro konání pietního aktu, ale i k postavení máje," pochvalovala si devětašedesátiletá Ludmila Martykánová.

Zavzpomínala na oslavy osvobození obce v minulých letech, které se konaly nedaleko jejího rodinného domu, téměř na rušné křižovatce v centru obce.

„V parčíku jsme postavili dvacetimetrovou máji. Mohla být ještě o čtyři metry vyšší, ale lidé, kteří bydlí v jejich blízkosti, měli při případném pádu máje obavy o své obydlí," zmínil zbytečný neklid některých spoluobčanů starosta tupeských hasičů Pavel Churý.

„Dobrovolní hasiči opět prokázali při stavění máje svoje dovednosti a sílu. Jen aby se májka nestala úlovkem přespolních mladíků. Nebylo by to poprvé," řekl s trochou obav dlouholetý kronikář Tupes František Mikula.

Zábavy si užívali děti i dospělí. Kluci a holky se nemohli nabažit projížďky obcí na voze taženém koňmi tupeského kočího Karla Churého.

„Stále jsem měl plný vůz dětí. Se svezením nepohrdli ani dospělí," okomentoval s pousmáním zájmy o své služby kočí.

Slavnostní akci k osvobození obce umocnili příslušníci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Ti 250 účastníkům oslav předvedli moderní bojový systém sebeobrany, ale také děvčata a chlapce nechali nahlédnout do osm metrů dlouhého průzkumného kolového vozidla Pandur či menšího vozidla Iveco.
Program 70. výročí osvobození Tupes vyvrcholil položením věnců k památníkům první a druhé světové války věnce.

Foto 2 až 2Z: NEZAPOMÍNAJÍ. V Tupesích si připomenuli 70 let od skončení II. světové války.