Dvě Moreny, stařeny, přísné a spravedlivé vládkyně nevlídné zimy, kdy příroda odpočívala a čerpala nové síly, přinesly děti z tupeské Čutory a folklorního souboru Děcka z Buchlovic do dvora Muzea keramiky.

Než krojované děti vynesly Moreny do potoka a pozvaly jaro do vsi, rozběhlo se naplno ve dvorním traktu Muzea keramiky pletení pomlázek z vrbového proutí. O program plný muziky, tanečků a zpěvu se postaral dětský folklorní soubor Čutora, Děcka z Buchlovic, cimbálovka Džbánek a Tupeské parádnice.

Pojedenácté uspořádali v sobotu 16. března v Nivnici košt slivovice.
Raritou koštu slivovice v Nivnici byla pálenka z dýní

Po kulturním pásmu se děti ze souboru Čutora chopily své Moreny, aby se za doprovodu účinkujících a dospělých jaksepatří vypořádaly s letošní zimou.

Při vynášení Moreny ze dvora Muzea keramiky se děti i dospělí seřadili do průvodu, usmívali se a dobrou vůli spolu měli. Slámovou loutku Moreny donesly krojované děti na most v centru Tupes, tam ji vysvlékly, jejich vedoucí ji zapálila a vhodila do Zlechovského potoka, v němž ale vody bylo sotva po kotníky dospělého člověka. Morena ale neplavala po proudu směrem k řece Moravě, ale už škodit rozhodně nebude. Jako kontrast k Moreně bylo malými folkloristy přineseno do vesnice létečko, které symbolizovalo příchod jara a obnovení života.

„Věřím, že vynesení Moreny nám přivolá více sluníčka, že zima za rok bude silná, se sněhem po kolena, alespoň dětem. Všem účinkujícím se sluší poděkovat za příjemné odpoledne a dospělým za návštěvu této akce,“ nechal se slyšet bývalý tupeský starosta Oldřich Vávra.