Odstartoval ji mužský pěvecký sbor Tupešané, který letos slaví desáté narozeniny. A pak už rozezvučely areál Orlovny v Tupesích nádherné hlasy zpěvaček v různorodých lidových a slováckých písní, a to v podání Tupeských parádnic, Repetilek ze Starého Města, které doprovázela tamní cimbálovka Bálešáci, Darebnic z Uherského Hradiště, ženského ansámblu Folklorního studia Buchlovice a Lipuší z Jankovic. Velký aplaus sklidily zúčastněné sbory za společně zazpívanou píseň Tam v Tupesích na rynku.

„Zásluhu na letošním svatováclavském dnu má členka Tupeských parádnic Veronika Vránová, která dlouhodobě prosazovala myšlenku setkání několika ženských pěveckých sborů, což se jí podařilo. Kromě toho pěkně vyzdobila areál naší Orlovny," vysekl Veronice poklonu muž na postu starosty Tupes Oldřich Vávra.

Hold pak vzdal při křtu zbrusu nové knihy Z historie Tupesy III jejímu autorovi, osmdesátiletému tupeskému kronikářovi, bývalému řediteli tamní základní školy a předsedovi Klubu českých turistů v obci Františku Mikulovi.

„Málokterá obec se může pochlubit třemi knihami, které pojednávají o její historii, dovedené až do současnosti. O ty tři historické publikace se zasloužil právě František Mikula, který se kronikářské práci systematicky věnuje od roku 1978," připomenul starosta záslužnou práci autora knihy.

A protože je tu čas sklizně zelí, vyhlásil na akci mužský sbor Tupešané soutěž o nejlepší šlapačku zelné krouhanky. Ta bude v dřevěném sudu zrát až do vánočního koncertu, který se uskuteční v tupeském Muzeu keramiky.

„Kysané zelí je životabudič, který má blahodárný vliv na imunitní systém. Zelí pomáhá i proti nachlazení a chřipce," rozhlašovali orlovnou tupeští pěvci.

Ti šlapačkám zelí, Zdeňce Kilhofové z Jankovic, Gabriele Markové z Tupes, Lence Vičánkové z Buchlovic, která měla pod svým srdcem syna Františka, a Kristýně Vaculíkové z Uherského Hradiště, dobře umyli nohy a do bečky, v níž pak zpěvačky sešlapávaly nakrouhané zelí, přidávali další krouhanku, sůl, křen a kmín.
„To zelíčko, které dnes zpěvačky svýma nožkama našlapaly, bude mít určitě patřičný šmrnc. Přijďte jej na Vánoce do Tupes ochutnat," zval návštěvníky vedoucí mužského sboru Tupešané Josef Šefránek.

A která z žen byla mužskou jury vyhlášena nejlepší šlapačkou?

„Hlávku zelí naplněnou klobásami a dalšími dobrotami jsme přiřkli Kristýně Vaculíkové z pěveckého sboru Darebnice," prozradil verdikt poroty Petr Kocourek, místostarosta obce.

„Bylo hodně těžké najít odvahu ke šlapání zelí před obecenstvem, ale byla jsem děvčaty ze sboru vybrána, tak jsem musela jít šlapat. Cenou nejlepší šlapačky jsem nadšená," svěřila se Kristýna.