Sušická lokalita je nejen jedním z nejstarších sídlišť na Uherskohradišťsku, ale i v celém Zlínském kraji, o čemž svědčí nálezy neumělých výrobků z nejstarší doby kamenné.

Název obce je odvozen od jména Sucho, zemana tamní tvrze, která v 15. století zanikla.

„My jsme na historii naší obce pyšní, ale žijeme pro dnešek. To víte, i u nás máme své problémy. Snažíme se však myslet do budoucna a s perspektivou,“ svěřila se první žena Sušic Ladislava Vlachynská.

Jedním dechem dodá, že povolání starostky i v malé obci není o pracovní době. Je to služba veřejnosti a tak je ji potřeba vnímat.

„Úkoly vyplývající z volebního programu je potřeba plnit. Problémy, které přicházejí, ať je pondělí, sobota nebo neděle je nutné řešit. Konec roku 2020 jsme ukončili vcelku úspěšně i přes veškerá úskalí, která nás celým koronavirovým rokem provázela,“ oddechla si sušická starostka.

Obec má za sebou spoustu práce

Loni se podle ní v Sušicích podařilo kompletně opravit kapli Navštívení Panny Marie, na niž se 110 tisíci korunami podílela obec spolu se spolkem sušických věřících. Rekonstruován byl chodník při hlavní silnici směrem na Huštěnovice.

Součástí chodníku je nové veřejné osvětlení a položen byl také optický kabel pro vysokorychlostní internet, kterého se dočkala při rekonstrukci ulice Nová. Po celé její délce je nový povrch vozovky a veřejné osvětlení.

„Na rekonstrukci ulice Nová, chodník na dolním konci obce, dětské hřiště v areálu TJ Sokol a opravu pomníku padlých získala obec dotace ve výši 9 milionů 260 tisíc korun.

Jednání o stavbě čističky odpadních vod  začala

„Jsem nesmírně ráda, že po delším jednání s firmou Slovácké vodovody a kanalizace Uherské Hradiště bylo mým prosbám vyslyšeno a začalo se jednat o postavení čističky odpadních vod pro obec Sušice na obecním pozemku,“ neskrývá radost starostka.

Zastupitelé Sušic mají i letos spoustu budovatelských plánů. Už z nich realizovali rekonstrukci pomníku padlých naproti tamní kaple, vybudování dětského hřiště v areálu TJ Sokol a 15. června byla zkolaudována zbrusu nová, 705 metrů dlouhá asfaltová cyklostezka, která spojí Sušice s Traplicemi. Její dvě třetiny vedou po zaužívané polní cestě.

Vybudování cyklostezky pokryje z 95 procent státní dotace, z obecních pokladen Traplic a Sušic tak vysaje minimum finančních nákladů.