Propadlé kanalizační poklopy jsou noční můrou řidičů po celé České republice. Jejich přejížděním trpí nejen podvozky vozidel, často až několikacentimetrové jámy jsou nebezpečím hlavně pro cyklisty. Ti se při jízdě obvykle drží blíže ke krajnici. A právě tam bývají nejčastěji umístěné mříže dešťových vpustí. Vyhlídku na bezpečnější cestování přináší nová technologie, kterou nyní specializovaná vsetínská firma aplikovala také v Šumicích.

„Většina poklopů nebo vpusťových mříží je usazena přímo na kanalizační šachtě, která je tak neustále zatěžovaná a časem dochází k propadům. Technologie, kterou používáme, tento problém nemá, protože síla přejíždějících vozidel je rovnoměrně rozložená do masivu vozovky," vysvětlil Petr Koňařík, pracovník společnosti Woxi – Poklop servis. Firma tímto inovativním způsobem opravuje propadlé poklopy a dešťové vpusti po celé České republice. Podle Koňaříka se ale rozhodně nejedná pouze o povrchní kosmetické úpravy.

„Standardně zkontrolujeme a opravíme také kanalizační šachtu, utěsníme ji speciálními hmotami a vytvoříme novou betonovou základnu. Teprve na takto ošetřenou vnitřní část instalujeme samonivelační poklop," popsal zjednodušeně Koňařík. Připomněl, že šachty bývají často zanesené odpadem a ještě před samotnými opravami je musí pracovníci firmy vyčistit.

Správcům kanalizací v každém případě doporučuje neodkládat opravy, protože tam, kde už došlo k narušení uložení poklopu se stav rychle zhoršuje. Náklady na opravu se pak mohou zbytečně zvyšovat.

„Obcím a městům se situaci snažíme usnadnit tím, že po domluvě vypracujeme zprávu o stavu jejich poklopů. V ní také doporučíme, na která místa je důležité se zaměřit v první řadě," dodal Petr Koňařík. (ev)