A především den plný otevřených sklepů. To není sen všech milovníků vína, nýbrž pouhá ukázka ze sobotního programu v Polešovicích. Ve vyhlášené vinařské obci se totiž koná čtvrtý ročník vinařských slavností.

„Do soutěže Top Víno Slovácka 2011 se letos přihlásilo 57 bílých vzorků, 11 červených a 9 růžových. A byl to boj skutečně o prsa. Protože absolutní vítěz porazil víno na druhém místě jen o 0,2 bodu,“ poznamenala ředitelka Okresní agrární komory Uherské Hradiště Karla Malinová, která Top Víno Slovácka pořádá. Všichni, kdo přijdou koštovat, budou mít k dispozici čtyřicetistrannový katalog. Ocenění získají i tři nejlepší kolekce vín. „Do takové kolekce musel vinař dodat 5 vín,“ podotkla Malinová.

#nahled|https://g.denik.cz/62/2e/program_slavnosti_polesovice_030911_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/62/2e/program_slavnosti_polesovice_030911.jpg|Program Vinařských slavností v Polešovicích#

Vinařský svátek vypukne už hodinu po poledni koncertem Nedakoňanky na Městečku a jen o půl hodiny později vyrazí krojovaný průvod do multifunkčního zařízení areálu školního hřiště. „Na své si přijde určitě každý. Vystoupení si pečlivě chystaly děti z Polešovjánku. Na včerejší generálce už jen dopilovávaly detaily s cimbálovou muzikou Dolňáci. Vystoupí také Drmolice. Hostujícím souborem bude Kunovjan, který doprovodí i cimbálová muzika Kunovjan,“ uvedla polešovská folkloristka Ludmila Drobilová.

Polešovicemi projede i vláček Steelinka, který převeze návštěvníky a milovníky vína na ulici Vinařskou, kde budou od 17 hodin otevřeny sklepy.

V Polešovicích se podařilo vzkřísit vinařské slavnosti v roce 2007. Navázaly na tradici, která o půlstoletí dříve v obci existovala.

Folkloristka, zpěvačka a milovnice tradic Ludmila Drobilová: Uvidíte i odseknutí zátky láhve sektu šavlí

Jak se vinaři připravují na takový svátek? Co vše chystají?

Čistí sklepy a připravují k ochutnání vzorky nejlepších vín. V samotný den se zúčastní průvodu v pracovním oblečení. Během programu přivezou na trakaři demižon vína a budou zpívat a rozlévat z koštýřů hostům.

Vzpomenete si na vinobraní, které se konávalo v Polešovicích před lety?

V roce 1957 jsem se jako šestiletá zúčastnila slavnostního vinobraní. Zůstala mně fotografie a několik postřehů, které jsem tenkrát stačila zaregistrovat. Mnoho let jsem se na fotografii dívala jenom s potěšením. Po prvním ročníků Slavností vína v Uherském Hradišti jsem si řekla, že by se mohlo i u nás něco podobného uskutečnit. K realizaci nebylo daleko. Získali jsme od lidí hodnotné fotografie, které jsou v dnešní době naším kulturním bohatstvím. K tomu nám zapůjčili hodně nástrojů, nůžek, konví na stříkání, katalogy z výstav vín z roku 1946, diplomy…

A obnovená slavnost v roce 2007. Co na ni říkáte?

Na slavnost Vinobraní 2007 vzpomínám ráda. Byla to super akce spojená s výstavou s vinařskou tematikou, Folklorní sdružení Polešovice vydalo také brožurku s názvem Vinobraní 2007, vznikly nové pohlednice, které nafotil Tomáš Bartošík. Do programu jsme zařadili Zarážení hory a také sběr hroznů, samotné vinobraní. Pan Václav Křivánek v tu dobu slavil životní výročí 80 let. Blahopřáli mu představitelé obce, vedoucí šlechtitelské stanice vinařské a hejtman Zlínského kraje.

Jistě máte v Polešovicích i nějakou zvláštnost. Takové lákadlo. Co to je?

Součástí letošních slavností bude také ochutnávka šumivého vína kvašeného v lahvích tradiční metodou s možností vyzkoušet si „sabrage“ – odseknutí zátky z láhve sektu šavlí ve firmě VINOP a.s.