O tom, který vzorek bílého a červeného vína bude poctěn titulem šampion, rozhodovalo o státním svátku, a to v Den vítězství (1945), 12 degustačních komisí. V nich zasedlo ve staroměstském Jezuitském sklepě 48 zkušených přespolních degustátorů a degustátorek s garantem výstavy Josefem Bičanem z Traplic.

Prvomájová výstava Vinařů Mařatice. Pohár Deníku – Slováckých novin za nejlepší přírodně sladké víno (Rulandské modré 2018, výběr z cibéb) získalo mařatické Vinařství Ježovi.
Cenu Slováckého deníku získalo na prvomájovém koštu v Hradišti vinařství Ježovi

„Většina vín, kterou budou moct návštěvníci okoštovat, prošla od poloviny letošního února sítem místních výstav na Slovácku, takže vystavovatelé vína by už měli vědět, které na nich obstálo a které nikoliv. Věřím, že kvalita vín bude na naší výstavě poměrně vysoká,“ míní Luděk Vávra.

„Na Slovácku se letos uskutečnilo několik výstav vín. Ačkoliv jsme zatím v polovině degustace, bylo vinaři-vystavovateli předloženo k hodnocení několik vzorků vín, které bohužel neuspěly u degustátorů v jiných místech Slovácka. Degustátorům ve Starém Městě předložili stejné vzorky vín, ale nic s nimi k jejich kvalitě neudělali. Taková vína nemohou podle mých zkušeností uspět ani ve Starém Městě,“ nechal se slyšet garant výstavy Josef Bičan.

Folklorní témata na obrazech Lenky Jurečkové ožívají na výstavě v Galerii s Andělem
VIDEO: Folklor v obrazech Lenky Jurečkové ožívá na výstavě v Galerii s Andělem

Košt vína ve staroměstském společenském a kulturním centru začne v sobotu 13. května v 16 hodin. Bílá vína budou jako vždy podávána z chladicích boxů. K podkreslení koštovací atmosféry a rozproudění zábavy bude vyhrávat cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

„Výstavy vín ve Starém Městě se v sobotu zúčastní na čtyřicet 40 hostů z partnerského francouzského městečka Sées,“ těší se na ně Luděk Vávra a další Staroměšťané.