„Hodnotili jsme 70 vzorků vín, z nichž 55 bylo mešních a 15 košer, a to České a Slovenské republiky, Maďarska, Itálie, Izraele, Rakouska, Portugalska, Španělska a Polska. Vína byla velmi zajímavá, technologicky čistě zpracovaná, velmi pěkná, rozmanitá dle svého původu,“ uvedl Pavel Bartošek, pohybující se v oboru vinařství a degustací již 30 let. Loni byl předsedou degustační komise při hodnocení vín v rámci Cisterciácké pečeti poprvé, ačkoliv v ní zasedá už několik let.

„Dává mi to neustále možnost prohlubovat své znalosti, možnost srovnání, výměnu zkušeností a poznatků z oboru. Ale bere mi to samozřejmě cenný volný čas,“ svěřil se předseda degustační komise.

Vína se hodnotila stobodovým systémem OIV. Letos se nehodnotilo systémem Elwis. Výhodou systému je rychlejší a snadnější bodování, automatický výpočet, ale také možnost v průběhu hodnocení srovnávat svá bodování s ostatními.

 „Šampion Cisterciácké pečeti bude vyhlášen v sobotu 16. listopadu ve Slovanském sále Stojanova gymnázia Velehrad. Mohu prozradit jen to, že pochází ze zahraničí,“ sdělil Pavel Bartošek.

Mezinárodní výstava mešních a košer vín začne 16 hodin vyhlášením výsledků a předáváním ocenění. Půl hodiny nato bude zahájena degustace, při níž bude hrát k poslechu cimbálová muzika Cifra. Vstupné na akci činí 350 Kč a zahrnuje vstupenku, degustační sklenici a katalog.