„Mezi námi profesionály se závodům rybářů amatérů říká gulášovky. Ale když se nám nedaří, rádi to zkusíme i na těch gulášovkách, kde to třeba dobře dopadne,“ řekne do ticha večera u rybníku neznámý rybář.

„Nám nejde jen o umístění v závodech, ale o hezké strávení času s bezva lidmi a se stejnou zálibou,“ dostává se mu odpovědi od Karla Piskláka.

Každý z 60 rybářů se snaží vylovit z vody co největší rybu. K úhoně nepřicházejí ty, které nemají míru, takže je rybáři pouští zpět do vody. Průběh rybářských závodů doprovází střídavé počasí. Chladno, větrno s občasnou přeprškou, která naštěstí nevyhání příslušníky Petrova cechu z lovných míst. Vrtochy počasí nelákají na udice bílé ryby, ale ani kaprům se z vody nechce.

„Při letošních závodech rybářům počasí opravdu nepřeje. Výrazně se proti minulým dnům ochladilo, je větrno, došlo ke změně tlaků a přeprchává. To je také důvod, proč výsledky nočních závodů neukázaly, jaké ryby se v rybnících prohánějí,“ konstatuje starosta Modré Miroslav Kovářík.

Přesto je rybářské klání parádní akcí, protože její pořadatelé, obce Velehrad a Modrá, připravili vodní plochy, fantasticky! Navíc je rybník s mokřadem bohatě zarybněný, občerstvení je dostatek na celou noc a nechybí ani správná rybářská latina.

Když úderem deváté hodiny nedělní závody končí a 60 rybářů opouští lovná místa, ti úspěšní a míří k rozhodčímu, který úlovky ryb za přítomnosti diváků na milimetr přesně přeměřuje. A pak už nic nebrání tomu, aby byly vyhlášeny výsledky, předány diplomy a hodnotné věcné těm nejlepším.

V dětské kategorii je nejlepší Petr Macek z Modré, kterému uvízl na háčku kapr dlouhý 54,5 cm, nejdelší dravou rybu, sumce, chytil Ondřej Šmukař z Osvětiman a nejdelšího kapra v kategorii dospělých, o délce 60,5 cm, ulovil velehradský František Toček. Nejvíc karasů, šest kilo, chytil David Tomášů.