„A že není živý, vůbec nevadí, jeho proporce totiž přesně odpovídají skutečnému žijícímu druhu. Krokodýl mořský je největší z doposud žijících krokodýlů a zároveň nejmohutnějším plazem na světě. Vyskytuje se ve vodách Tichého a Indického oceánu, dnes už také ve staroměstském Kovozoo,“ vysvětluje s pousmáním Martina Juřenová z Kovozoo.

Jedním dechem však dodává, že krokodýl Michal, jak byl pojmenován, spatřil světlo světa 10. července v porodnici Kovozoo, a to po náročném porodu trvajícím 228 hodin. Jeho stvořitely a porodníky současně byla parta kreativců, kteří se pátek co pátek scházejí v kovoporodnici pod vedením „primáře“ Bronislava Janečka, zakladatele Kovozoo, a společně se oddávají svařování, či kreativní tvorbě.

„Je to takové naše kolektivní zvíře, protože kromě členů týmu Kovozoo se na něm podíleli také naši partneři a přátelé. Zuby například vykoval ze starých šroubů umělecký kovář Vojta Sousedík, s nímž v Kovozoo připravujeme otevření zážitkové kovárny. Ostny, které zdobí hřbet krokodýla až po ocas, jsou vyrobeny z žabek žacího stroje. Ty nám dodal František Černý z Kunovic, nadšený restaurátor zemědělské techniky, jež nám zapůjčil velkou část své sbírky do Muzea zemědělství v Kovozoo,“ svěřuje se Bronislav Janeček.

Michal má přes 600 kilogramů

Krokodýl Michal podle jeho slov není žádný drobeček. S hmotností 620 kg a celkovou délkou 6,1 metrů patří mezi největší zvířata v tamní expozici.

„Vedle mrože Ambrože nebo velryby Gerdy je to další exotické zvíře, které v běžných zoologických zahradách v Evropě návštěvníci jen stěží uvidí. Ale co není jinde možné, v naší Kovozoo je na denním pořádku,“ neskrývá radost Bronislav Janeček.

Návštěvníky láká do kovové zoo, inspirativního zábavně-naučného areálu pro odpočinek, relaxaci a ekologickou osvětu, pro veřejnost otevřeného v roce 2012. Recyklace odpadů tam nabývá úplně jiného rozměru. Návštěvníci tam najdou na 300 zvířat v životní velikosti vyrobených ze železného šrotu.

Lákadlem je tam Muzeum veteránů, rozhledna maják Šrotík, pirátská loď Naděje, letoun L-610, vyhlídkové lávky, gumové bludiště z pneumatik, ale také nepřeberné množství exponátů průmyslové, zemědělské techniky a hasičské techniky, které by jinak skončily na smetišti. Místo toho ale jejich příběh pokračuje v Kovozoo.