„První bytový dům s osmi byty jsme otevřeli před čtyřmi lety, druhý o stejné kapacitě letos v září,“ prozradil Pavel Dohnal. Přestože takovou nabídku mají i jinde v regionu, i tak se stále nedostává míst.

„Zájem je především o byty v novém domě, kde je snížená hranice pro nájemce na 65 let, v tom starším domě je 70 let,“ sdělil Pavel Dohnal.

Domy jeho společnosti jsou sice soukromé, ale protože jsou dotované, nájemníci tam platí regulované nájemné.

Přestože druhý dům otevřeli před měsícem, mají už seznam dalších jmen, na která se nedostalo. Do bytů se podle jeho slov nestěhují jen Hlučané. Tamní obyvatelé mají vždy vazby na město.

V domě nežijí jen rodilí Hlučani

„Přistěhovala se k nám například paní, která je z Kašperských hor, ale má v Hluku kamarádku. Jiná paní do Hluku přišla z Čech za svou dcerou, která se do Hluku před lety vdala,“ popsal skladbu obyvatel Pavel Dohnal.

Podobně různorodé je i obyvatelstvo domu s chráněnými byty vedle hluckého kina. „Dříve tu převládali Hlučani, teď bych řekl, že je to tak půl na půl nebo je tu o něco více cizích,“ podotkl starosta Hluku Martin Křižan.

Dům je totiž v majetku města, přízemí, kde jsou lůžka pro lidi, kteří potřebují neustálou péči, provozuje Charita Uherské Hradiště, vrchní patra s asi 36 byty 1+kk pak samo město.

Stejně jako v domech na opačném konci Hluku, i tady platí lidé regulované nájemné. „Co se týče seznamu zájemců, tak existuje. Rozhodně nelze říci, že máme některý z bytů dlouhodobě prázdný,“ uvedl starosta Hluku.

Místa v zařízení nestačí

U obou zařízení platí, že si tam lidé často podávají žádosti ještě v době, kdy nesplňují daná kritéria.

„V případě uvolnění bytu oslovíme všechny ze seznamu evidovaných zájemců. Ne každý je totiž připravený se do měsíce či dvou přestěhovat,“ vysvětlil Pavel Dohnal.

V obou případech, jak soukromých, tak městských bytů, záleží i na lékařských posudcích.

„Už se nám tu stalo, že žadatel měl psychické problémy, proto lékař nedoporučil jeho přijetí, přece jen by žil v komunitě dalších lidí,“ prozradil Pavel Dohnal.

Mnohonásobně „horší“ co do počtu míst je situace v takzvaném charitním domě, který je součástí budovy vedle kina a provozuje ho hradišťská Charita.

Přízemí totiž nabízí pouze 25 míst pro seniory, což je žalostně málo, a tři odlehčovací lůžka.

„Máme pořadník, kde je až sto lidí. Nového člověka můžeme přijmout, až jiný odejde a už se stalo, že i rok k tomu nedošlo,“ uvedla vedoucí zařízení Eva Malůšková.

Hlavním rozdílem mezi přízemím tohoto domu a patrem je pak soběstačnost člověka.

Charitní dům je totiž určený těm, kteří se už o sebe nepostarají, a proto hradišťská Charita poskytuje čtyřiadvacetihodinovou péči.

„V současné době, kdy se budují uzavřená oddělení pro seniory trpící demencí ve Štěpnicích a Nezdenicích, je opravdu náročné seniory někam umístit,“ posteskla si Eva Malůšková s tím, že stát dnes podporuje spíše chráněné bydlení a bylo by potřeba podpořit spíše klasické domovy pro seniory.