Nemilou novinu se starosta obce Miroslav Křižka dozvěděl od jednoho z všímavých obyvatel. Ten zpozoroval, že se na asfaltovém povrchu hřiště v ulici Záhumní tvoří až sedm metrů dlouhá a několik centimetrů široká prasklina. „Pohyb svahu je taktéž znatelný podle viditelného výkyvu vysokého oplocení, které hřiště lemuje kvůli létajícím míčům. Já osobně mám obavy, že to bude problém," přiznal první muž podolského obecního úřadu.

Plácek, kde si nyní hrají děti na asfaltové ploše i houpačkách, byl dříve smetištěm, jež se překrylo zeminou. I to by mohlo být příčinou toho, že svah v současnosti začíná ujíždět. „Je nejvyšší čas začít to řešit, domluvili jsme proto návštěvu odborníka," dodal starosta Křižka.

Povolaným expertem je ředitel stavebního ateliéru hradišťské projektové kanceláře GG archico Jan Rýpal, který uklidňuje, že bezprostřední nebezpečí v inkriminovaném prostoru v řádu dní či týdnů nikomu nehrozí. „Svah se rozhodně ze dne na den nezřítí, takže například zákaz vstupu dětí na hřiště prozatím nebude nutný. Do budoucna by se s tím ale rozhodně něco podniknout mělo," podotkl Jan Rýpal.

„Zatím o tom nic nevíme. Pokud se situace vyhrotí, zkusíme se podle toho zařídit," konstatoval Jiří Vlachynský, jehož rodinní příslušníci žijí v domě stojícím přímo pod svahem.

Sesuv ale může urychlit řada faktorů, mezi nimiž figurují i současná tropická vedra či možné přívalové deště doprovázející letní bouřky. „Všechno souvisí se vším, vlivů mohou být tisíce," tvrdí autorizovaný inženýr pozemního stavitelství Rýpal.

Starosta Křižka teď řeší, kde obec vezme na zajištění statiky svahu peníze. „Náklady by se pohybovaly minimálně v řádu statisíců. V druhé polovině roku navíc není zrovna jednoduché získat peníze z nějakých dotačních fondů," tvrdí.

Problémy s pohybujícím se svahem měli v posledních letech na Břestku či v Hluku. Z historie je pak známým příkladem uherskobrodská část Maršov, kterou sesuv v šedesátých letech téměř celou zničil.