Přípravy těsta se s jednodenním předstihem ujala Šárka Došková, která byla u toho, když dolněmčanští folkloristé před dvanácti lety pekli chleby poprvé a tuto tradici zakládali.

„Letos jsem v pátek navečer připravila takzvaný preferment neboli předkvašení. Pět kilo mouky se smíchalo s pěti litry vody, přidala jsem do toho 80 gramů droždí a nechala jsem to přes noc v chladu nakvasit,“ popisuje Šárka Došková.

A zatímco v pět hodin ráno Pavel Stojaspal zatopil v peci, chystalo se za Šárčina dohledu v hnětiči v tamní družstevní kuchyni těsto.

„Smíchali jsme třicet kilo mouky – pšenično chlebovou, pšeničnou hladkou, žitnou chlebovou a pšeničnou celozrnnou. Namíchali jsme to dohromady na dvě 15kilové dávky. Do každé jsme dodali polovinu toho prefermentu, kmín, sůl a droždí,“ doplňuje Šárka Došková. Celkem uhnětli 60 bochníků. Ty pak pekli v několika várkách po dvanácti až čtrnácti kusech.

„Jedna várka se peče 35-50 minut. Pokud je pec čerstvě roztopená, je várka hotová rychleji. Pak se chleby vytáhnou potřou vodou a nechají se chladit,“ naznačuje folkloristka. O skývy nakrájené z čerstvě upečených bochníků je pak mezi návštěvníky velký zájem. Se sádlem, škvarkovým sádlem, cibulí a cíbím si je pak každý mohl doladit podle své chuti.

O zábavu se v areálu Muzea Na Mlýně postaral folklorní soubor Nivnička s Vlastimilem Ondrou, mužský sbor Vlčnov a cimbálová muzika Litera.