„Restaurovali jsme kamenný kříž z roku 1889 ležící v místní části Dědina, na který se nám podařilo sehnat dotace. Také bylo nově zrekonstruováno nádvoří v areálu mateřské školy, kde se udělalo kompletně nové odvodnění a vyměnila se stará žulová dlažba za novou betonovou zámkovou, kterou děti mohou využívat také například jako dopravní hřiště pro koloběžky a odrážedla. Podařilo se mi také zajistit nové hasičské auto pro náš spolek dobrovolných hasičů a důležitou investicí se stala i nová klimatizace na kulturním domě, kdy se v části sálu a baru instalovaly tři klimatizační jednotky, aby se lidem zpříjemnil pobyt při akcích, které se tam v létě pořádají,“ prozradil starosta Pašovic Vlastimil Řezníček.

Obnovou prošly v určitých částech obce i chodníky a veřejné osvětlení.

„Pouliční lampy u hlavní cesty se starými sodíkovými výbojkami jsme vyměnili za nové s led technologií. Zároveň proběhla výměna elektroinstalace i s novými sloupy kvůli zastaralé hliníkové technologii, která již byla na pokraji své životnosti. Za milion korun se také rekonstruovaly chodníky v části Záhumní, která je jednou z posledních větších lokalit určených k zástavbě, a proto je pro nás prioritní zde vybudovat potřebnou infrastrukturu,“ popisuje Řezníček a dodává, že je rád, že ani při jednom projektu se nenarazilo na žádné větší zádrhely, které by dané rekonstrukce zkomplikovaly.

Kapela Scarlet Rose.
Scarlet Rose, kapela s pašovickými kořeny

Letos vedení Pašovic nechalo zbudovat nové příkopy z betonových žlabů u Zahrady života, která se nachází nedaleko tamní kaple, kde mají občané vysázeny své vlastní stromy.

V plánu je také rekonstrukce střešní krytiny kaple a nátěr jejích oken spolu s venkovními prvky a budování opěrné betonové zdi u potoka vedle autobusové zastávky, u které došlo k podemletí vodou a zřícení břehu. Prioritou je však do budoucna především nová silnice v části Záhumní.

„Kvůli nekvalitní a úzké vozovce, na které se v současnosti musí míjející se auta vyhýbat do vjezdů rodinných domů, je tato oprava více než žádoucí,“ vysvětluje starosta.

Důležité jsou pro něj i projekty, které vesnici zkrášlí a zároveň poslouží při volnočasových aktivitách.

„Plánujeme shodit zeď, která je u místního obchodu a vybudovat tam odpočinkovou zónu, která v centru obce scházela, s okrasnými stromy, novou dlažbou a zelení,“ prozradil Vlastimil Řezníček.

Oblíbeným navštěvovaným místem v obci je především koupaliště, které se dočkalo nového nátěru. Podle starosty se větší investice do objektu nevyplatí a obec tedy počítá spíše s drobnými opravami, které přispějí k jeho chodu.

„Před třemi roky jsme si nechali nacenit opravu a například jen vyfóliování bazénu se vyšplhalo na částku kolem jednoho milionu korun. Minulý rok jsme za dvouměsíční provoz zaplatili přibližně 300 tisíc korun, takže si na to opravdu vstupným nevyděláme,“ dodal první muž Pašovic. 

Aneta Luksová