Ukončit dlouhou zákonodárskou pouť bylo prý jeho vlastním rozhodnutím. „Řekl jsem si, že kandidovat nebudu, byl jsem tam dost dlouho. Strana také zvolila taktiku stavění mladých lidí, nových tváří. Ukazuje se však, že sebereflexe bude muset být hlubší. Situace ODS je kritická," konstatuje již někdejší poslanec.

Přestože se kampaně neúčastnil, volební klání a následující vývoj situace pečlivě sledoval. Výsledky stranického souboje podle něj přinesly celou řadu překvapení. „Neúspěch ODS se víceméně očekával, narozdíl od tak vysokých zisků pánů Babiše a Okamury. Do toho ještě rozštěpení ČSSD. Dostali jsme se do situace, která je poměrně nová, a jejíž řešení bude obtížné," komentuje Jaroslav Plachý fakt, že sestavit na základě výsledků stabilní demokratickou vládu bude pro pověřeného premiéra tvrdým oříškem.

Podobně nelehce vypadá i úkol jeho spolustraníků, a sice postavit občanské demokraty zpátky na nohy a přiblížit se někdejší slávě respektive vysokým volebním procentům. „Recept vidím v přihlášení se ke stanovám a principům, na nichž strana vznikla. Je potřeba vybrat nového předsedu, jenž bude schopný návratu k původním ideálům. Pokud se to povede, mohli by se k nám voliči vrátit zpět," tvrdí Plachý.

Doufá zejména v návrat těch, kteří se v těchto volbách přiklonili k novým politickým subjektům. Netají se totiž přesvědčením, že tato uskupení jsou účelová a vytvořená pouze pro jedny volby.

Při závěrečném rekapitulování sedmnáct let trvajícího poslaneckého mandátu si nemůže vybrat, který z jím navrhovaných zákonů by označil za nejdůležitější. Kdežto o nejvíce závažných hlasováních má jasno.

„Chytili jsme dobu, kdy se vstupovalo do NATO a Evropské unie. Schvalovala se Lisabonská smlouva či přímá volba prezidenta. Mimochodem, u dvou posledně jmenovaných jsem hlasoval proti," poznamenává.

Zda se pravicový politik nyní vrátí ke své původní profesi programátora, to se prozatím ještě nerozhodl. „Hledám nějakou alternativu, ale zatím ještě nic nemám. Co se týče účasti v komunálních volbách, které se uskuteční v příštím roce, to bude záležet na tom, zda mě do nich nominuje místní sdružení ODS. Uvidíme za rok, teď je ještě brzy o tom přemýšlet," uzavírá.