Expozice, jejíž majitelkou byla občanka Kunovic a členka výboru místní i okresní organizace Svazu tělesně postižených Marie Čierníková (72), představovala sbírku víc než pěti stovek panenek s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky.

Na výstavě nechyběly ani panenky z kompozitů, celuloidu často v původním oblečení, ale ani třicet kočárků, postýlky, houpací koníčky, malé i velké pokojíčky s nábytkem, kočárky, nádobíčka, oblečky a další podobné nezbytnosti, které patří k holčičím hrám.

„Před osmi lety uspořádaly kunovické seniorky premiérovou výstavu panenek. Já se na ní prezentovala deseti panenkami, z nichž tu nejstarší mi přivezl bratr z Německa, když mi bylo 19 let,“ zaloví v paměti Marie Čierníková.

Netají se tím, že v těch devatenácti letech se ta panenka stala její velkou láskou, protože ve svém dětství si o tak hezké panence mohla nechat jenom snít. Pak si s tou panenkou hrával víc její syn než její dvě dcery, protože ty měly panenky jiné.

Několik let si paní Marie s tou panenkou, dovezenou z Německa, mající amputovány dva prsty, hrávala se svojí vnučkou Adélkou. Oblíbená německá panenka nechyběla ani na jedné z dosavadních šesti výstav v kunovickém Panském dvoře.

Uherskohradišťské nemocnici na pomoc dorazila čtveřice vojáků.
Vojáci dorazili do Uherskohradišťské nemocnice. Představují vítanou pomoc

Poškozené opravila, ušila oblečky…

„Po výstavě hraček před osmi lety mně začaly ženy z našeho města nosit nejen vysloužilé panenky, ale i jiné hračky, které by podle jejich slov možná skončily v popelnicích. Ty poškozené jsem opravila, ušila na ně oblečky a jsou součástí mé sbírky, čítající šest set exponátů, z nichž na 500 je panenek,“ řekne nadšeně sběratelka Marie Čierníková.

Historické panenky jsou z jejího pohledu mnohovrstevným dokladem, vypovídajícím velmi mnoho o tom, komu byly určeny, ale také o jejich výrobcích.

Sběratelské panenky paní Čierníkové jsou jako modelky, jen mají trpělivost a neremcají.

Show pro děti uspořádali ve velkém sále Klubu kultury v Uherském Hradišti Štístko a Poupěnka.
VIDEO: Covid necovid, Štísko a Poupěnka vyprodali Klub kultury v Hradišti

Nejstarší panenka je stoletá

„Nejstarší panence, kterou jsem před pěti lety po výstavě v Panském dvoře dostala od paní Boženy Ševčíkové, je přes sto let. S panenkou si hrávaly děti manželů Abrhámových, majitelů kunovické cihelny,“ řekne sběratelka, která se na výstavě kromě pěti stovek panenek prezentovala řadou retro hraček.

Ty nenakupuje v obchodech, ale lidé ji je zdarma přinášejí domů, protože je jim líto je vyhodit do popelnice nebo do kamen.

„Poškozené panenky opravuji, šiji na ně oblečky, hračky zase uvádí do lepšího stavu manžel Zdeněk. Sběratelství a modifikace panenek je ve skutečnosti koníček jako každý jiný. Jen je to tak trochu tvůrčí myšlení. Každou panenku, kterou od lidí dostanu, si upravím a obléknu ke své podobě,“ přiznává hrdě Marie Čierníková.