Stalo se tak při vzpomínkové slavnosti k 70. výročí vysazení parašutistické skupiny Carbon, která během 2. světové války organizovala protifašistické operace na území celé jihovýchodní Moravy. Pietního aktu, který zahájil přelet bojových letounů Armády České republiky z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, a ukončily ji tři vojenské salvy, se zúčastnil premiér české vlády Bohuslav Sobotka, místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, senátorka Hana Doupovcová, poslanci Parlamentu ČR, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a řada dalších významných hostů z České a Slovenské republiky, ale i Rakouska.

Cílem slavnosti bylo připomenutí si hrdinských činů protifašistických bojovníků za osvobození a znovuobnovení Československé republiky od nacistické okupace. Pietní akt, při němž byla čtena jména aktivních členů protinacistického odboje, uspořádalo město Uherský Ostroh se Společností Václava Morávka v Kolíně, Kulturně historickou společností Bohuslavice a Armádou ČR.

„Je důležité, aby abychom si činy hrdinů paraskupiny Carbon i těch dalších, kteří bojovali za naši svobodu, připomínali jako vzory při každém jednání, pro chvíle nebezpečí i pro vědomí kontinuity našeho národního života. Je moc důležité, abychom na všechny ty hrdiny nikdy nezapomenuli," zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka. Netajil se tím, že je jako předseda vlády hrdý na činy všech, kteří se podíleli na protifašistickém odboji, na činy statečných lidí z Uherského Ostrohu. „Jsem rád, že na tomto pietním místě mohu uctít ty, kteří nasazovali své životy za svoji vlast, kterou milovali. Proto, čest jejich památce," řekl premiér.

Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková poděkovala organizátorům za uspořádání slavnostního setkání, kterého se zúčastnily stovky lidí z Uherského Ostrohu a širokého okolí. Zdůraznila, že ve světě stále není samozřejmostí dobro, mír a demokracie. „My si musíme být vědomi těchto hodnot, které po tři generace udržuje v Evropě společný evropský dům, evropská integrace. Bylo by podle mě nevděčné a neodpovědné, kdyby památka Františka Bogataje, všech těch, kteří za svobodu a mír bojovali, bylo pošlapáno," svěřila své pocity Alena Gajdůšková.

Před pamětní deskou, k níž položily jednotlivé delegace věnce nebo kytice květů, tiše postávali jednotlivci i skupinky lidí, ale také důstojníci ve výslužbě. „Když jsem tak vzpomínal na to, proč ve II. světové válce bylo tolik obětí, přistoupil ke mně muž a oslovil mě jménem a příjmením. Já ho po těch čtyřiceti letech od posledního setkání nepoznal. Stydím se za to," říká s dojetím plukovník v záloze Miroslav Řepka. „Ale já tě poznal. Vzpomínáš, jak jsem v tvé jednotce sloužil jako desátník," halasil Josef Vojtek, tisknoucí svému někdejšímu veliteli ruku.

Čtyřčlenný výsadek Carbon byl na jaře 1944 vyslán II (zpravodajským) odborem ministerstva národní obrany čs. exilové vlády v Londýně, a to se zpravodajskými a organizačními úkoly na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili jej velitel kpt. František Bogataj, rtm. Josef Vanc, rtn. František Kobzík a četař aspirant Jaroslav Šperl. Operačním prostorem měla být oblast jihovýchodní Moravy a skupina byla pro své úkoly vybavena radiovou soupravou s názvem Jarmila s radiomajákem Eureca pro navádění letadel.