Investice do obnovy vozového parku přišla Uherskohradišťskou nemocnici na 2,4 milionu korun z vlastního rozpočtu. Informoval o tom mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Záleží nám na bezpečí a komfortu našich pacientů, což zohledňujeme i při obnově našeho vozového parku. V běžném provozu nemocnice přepravíme sanitními vozy kolem tří a půl tisíce pacientů měsíčně a ve většině případů jde o jízdy mimo nemocniční areál mnohdy na vzdálenost desítek kilometrů. Pro starší a nemocné lidi, kteří mají často bolesti a problémy s mobilitou, je pohodlí během přepravy velmi důležité,“ řekl Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Dva moderně vybavené sanitní vozy uváděli v Uherském Hradišti do provozu také na konci roku 2019.

„Každý rok se snažíme s podporou vedení nemocnice zvyšovat kvalitu služeb pro naše pacienty, chceme držet krok s nejmodernějšími trendy v oboru zdravotnické přepravy. Dva nově pořízené vozy mají v ambulantním prostoru lůžko a tři pevné sedačky, které jsou vyhřívané a z nichž mohou pacienti během přepravy sledovat film na minitelevizoru nebo díky reproduktorům poslouchat hudbu, mohou se také přes wifi hotspot připojit k internetu,“ popsal Vlastislav Blizňák, vedoucí oddělení dopravní zdravotní služby Uherskohradišťské nemocnice.

Důležité jsou podle jeho slov i bezpečnostní prvky.

„Pacienti logicky vnímají hlavně pohodlí při jízdě, my ale klademe důraz také na jejich bezpečí během převozu. Proto jsou oba nové sanitní vozy vybaveny také například přídavnými couvacími světly pro lepší viditelnost, ale i zadní couvací kamerou, která pro lepší přehled řidiče promítá prostor za sanitou do zpětného zrcátka, aby nedošlo ke zranění osob nebo pacientů pohybujících se za vozem při couvání,“ doplnil Vlastislav Blizňák.

Uherskohradišťská nemocnice má ve svém vozovém parku celkem 25 sanitních vozů, v průměru každé z těchto vozidel najede ročně okolo 35 až 40 tisíc kilometrů.

Šest sanitek slouží k transportu osob mezi pavilony v nemocničním areálu, dalších devatenáct potom k převozům pacientů domů po propuštění z nemocnice, ale také k dálkovým převozům pacientů mimo areál třeba ke specializovaným vyšetřením, k transplantacím nebo do lázeňských zařízení.