Vítězem se tam stala KDU – ČSL, která s 8 hlasy předstihla ČSSD, jež získala 6 hlasů a TOP- 09 se 4 hlasy. Po jednom hlasu získaly v Hostějově Věci veřejné a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Poprvé v životě a zrovna v den svých 18. narozenin šel v pátek v Hostějově k volbám Filip Vaculík, druhý nejstarší syn tamní starostky. Ten ještě 24 hodin před volbami nevěděl, komu svůj hlas dá. „Ani ve čtvrtek jsem si nebyl jistý, jestli dám hlas KDU – ČSL, nebo TOP 09. Nakonec jsem se rozhodl pro Lidovce,“ prozradil Vaculík a přiznal, že neúčast jeho favorita v Poslanecké sněmovně by ho velmi mrzela. „Je to strana, která do Parlamentu patří,“ poznamenal.

Volební výsledek TOP 09 byl pozitivním překvapením pro jejího lídra ve Zlínském kraji Petra Gazdíka. „Už první informace po uzavření volebních místností byly pro mě příjemným šokem. Osobně považuji za velmi dobrý signál jakýkoliv zisk hlasů nad 15 procent. Nakonec se ukázalo, že značná část veřejnosti neuvěřila populistickým slibům. Vůči našim voličů to ale znamená velkou zodpovědnost,“ konstatoval Gazdík, jenž je členem vyjednávacího týmu TOP 09 s ostatními politickými stranami.

Hostějov: nejmladším voličem byl syn starostky

Hostějov – Také v nejmenší obci Zlínského kraje, Hostějově, která čítá pouhých dvaatřicet obyvatel, se v pátek a sobotu otevřela volební místnost. Vhodit hlasovací lístek do zapečetěné urny a tím ovlivnit výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, tam mohlo přijít nanejvýš sedmadvacet lidí. Mezi nimi byl i Filip Vaculík, syn hostějovské místostarostky.

Byla to jeho premiéra, právě v sobotu totiž oslavil své osmnácté narozeniny a tím splnil jednu z volebních podmínek. Ta říká, že voličem může být pouze ten, kdo dovrší nejpozději druhý den trvání voleb plnoletosti.

„Když mu to tak krásně vyšlo, tak k volbám chtěl. Ještě pár dnů před nimi ale neměl zcela jasno, který hlasovací lístek do urny vhodí,“ vzpomněla na čas před volbami starostka Hostějova Antonie Vaculíková, podle níž se knihovna v prostorách tamního kulturního domu opět jako volební místnost osvědčila.

„Dříve jsme mívali na volby vyčleněný sál, je ale zbytečně velký a přípravy volebních podmínek nám zabrali vždy spoustu času,“ míní starostka. Obvykle přijde v Hostějově volit zhruba sedmdesát procent voličů, ani letos tomu nebylo jinak. „K volbám se dostavilo dvacet voličů, což je čtyřiasedmdesáti procentní účast,“ vyčíslila starostka vaculíková tím, že favority se v její obci stalo KDU-ČSL.