„Na pátém ročníku degustace, první v letošním roce na Slovácku, se sešlo 378 vzorků pálenek. Dvě stě pět z nich bylo slivovic, pětatřicet meruňkovic, 34 hruškovic, patnáct oskerušovic, 18 z jablek, jednačtyřicet z ostatního ovoce a třicet likérů,“ vyjmenovaly za pořadatele, kterými byli Přátelé Slovácké Pálenky (PSP) Gabriela Bouřová s Věrou Dobešovou.

O znamenité úrodě švestek v loňském roce degustátoři v Nedakonicích rozhodně nehovořili. Švestkám podle jejich vyjádření neprospěly vysoké teploty, sucho a mšice. Vrásky na čelech jich udělalo také zdražení proměny ovocných kvasů v destilát.

Mšice a sucho, nepřátelé sadařů

„Ačkoliv úroda švestek vypadala na přelomu loňského jara a léta celkem dobře, vlivem letního sucha začaly švestky padat na zem, ještě než dozrály. Propad modrých plodů, které byly v našem regionu napadeny mimo jiné mšicemi, byl poměrně výrazný,“ nechali se slyšet jankovičtí porotci Václav Silný, Radek Šilc a Lubomír Remeš.

Řada degustátorů si povídala o tom, že na peckovinách se vyskytovalo více druhů listových mšic, které se od sebe lišily barvou, velikostí a způsobem života. Všechny však působily stejné škody – sály asimiláty z listů a mladých letorostů. „Při napadení slivoní mšicemi docházelo ke svinování a zkrabacení listů, které časem hnědly, usychaly a postupně zasažené letorosty hynuly, často od vrcholových částí větví. Na plodech se objevovaly skvrny,“ povzdechli si pěstitelé slivoní Karel Kašák a Jan Vláčil.

Jalubští fotbalisté uspořádali 47. ročník koštu slivovic.
Košt v Jalubí nabídl 241 vzorků, vyhrála duranciovice z Kunovic

Na verdikt hodnotitelů si musejí milovníci kořalek počkat až do patnácté hodiny soboty 21. ledna, kdy se bude linout kulturním domem v Nedakonicích vůně zkapalněných švestek, durancií, meruněk, hrušek, jablek, mirabelek, třešní a letního ovoce.

„Šampion koštu bude vyhlášen v 18 hodin. Od pořadatelů obdrží, stejně jako vítězové předcházejících čtyř ročníků koštu slivovice, stolní mechanický model mobilní pálenice 1922, který vyrábí jedna z nedakonických společností,“ informoval za Přátele Slovácké Pálenky (PSP) Jaromír Klečka.

Inspirace od sousedů

Netajil se tím, že na popud kamarádů ze Spolku přátel slivovice Staré Město se nově vzniklý spolek PSP Nedakonice rozhodl v roce 2018 trochu oživit dění v obci tím, že zkusmo po letech uspořádal košt pálenek.

„Abych pravdu řekl, do přípravy koštu jsme se tenkrát pustili trochu vlažně s tím, že se nám na první degustaci možná sejde jen na sto vzorků kořalek. K našemu milému překvapení hodnotilo šedesát degustátorů z různých obcí Slovácka čtyři sta dva vzorky pálenek,“ neskrýval radost Jaromír Klečka.