„Nikde po celé republice není další historické letadlo, které by vyhovovalo našim požadavkům, to znamená plná výbava a možnost, že by tím dotyčný v roce 1968 mohl letět. I proto jsme vážili s celým ansámblem cestu z Prahy do Kunovic kvůli pár minutám,“ vysvětlila motivaci filmařů natáčet v tupolevu Daria Špačková ze štábu filmu Zátopek.

Ten by měl být uveden do kin nejdříve v srpnu příštího roku. Hlavní role v něm ztvární Václav Neužil jako Emil Zátopek, Martha Issová v podobě jeho manželky a australský herec James Frecheville, coby legendární australský běžec Ron Clark, který v roce 1968 přilétá za Zátopkem do Prahy.

Pro nadšence z leteckého muzea se však zdaleka nejedná o první natáčení s profesionály.

„Natáčela se u nás už Poslední aristokratka a ještě jeden studentský film, takže dnes už máme třetí štáb u našeho túčka. V březnu nás navíc čeká další pět natáčecích dnů se studenty. Ti si zvolili téma, kde se většina scén odehrává právě v letadle,“ pochvaloval si zájem filmařů ředitel muzea Martin Hrabec.

K oblibě "naganského expresu" podle něj vede několik důvodů.

„Jednak máme zachovalé dopravní letadlo, které je vyřazeno z provozu, tudíž je natáčení v něm mnohem méně nákladné, než v dosud létajících strojích. Jednak se jedná i o historický kousek, který vyhovuje štábům s tématy z minulosti,“ dodal Martin Hrabec.

Josef Kubáník a Ondřej Brzobohatý na křtu knihy Poslední deník Květy Fialové.
Nový bestseller. Poslední deník Květy Fialové chystá už druhý dotisk
Ilustrační foto.
Průjezd Hradištěm, Kunovicemi a Starým Městem čekají změny