Ptačí chřipka byla potvrzena 4. ledna u pěti slepic v malochovu v Újezdci, městské části Uherského Brodu. Ohnisko nákazy odborníci zlikvidovali.

Veterinární inspektoři udělali šetření, přijali opatření proti šíření nákazy z hospodářství a odeslali vzorky do Státního veterinárního ústavu, kde se potvrdila ptačí chřipka subtypu H5.

Pásmo s mimořádnými veterinárními opatřeními zahrnovalo kromě celého Uherského Brodu také dalších asi třicet obcí.

Rozmary zimního počasí ohrožovaly skvěle připravený Rikitanův memoriál ve Chřibech.
Rozmary zimního počasí ohrožovaly skautský Rikitanův memoriál ve Chřibech

"Nákazová situace je velmi vážná. Tempo, jakým ohniska nákazy přibývají, stále zrychluje. Apelujeme na všechny chovatele, aby dodržovali veterinární opatření. Jakékoliv podezření nákazy či úhyny v chovech je nutné neprodleně hlásit krajské veterinární správě,“ informovala v lednu mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

Momentálně stále platí nařízení Státní veterinární správy z loňského prosince, kterým se zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit ji uvnitř budovy v hospodářství.

Ve velkochovu drůbeže v Brodu nad Tichou začala v úterý dopoledne likvidace slepic kvůli prokázanému výskytu ptačí chřipky
Cena vajec se zvýší. V chovu na Tachovsku musí utratit všech 750 tisíc slepic

Dále je nutné omezit venkovní prostory, do nichž má drůbež přístup a v co nejvyšší možné míře omezit kontakt s volně žijícími ptáky.

Nařizuje se rovněž podávat drůbeži vodu a krmivo uvnitř budovy nebo pod přístřešky, omezuje se pohyb osob v hospodářstvích na osoby, jejichž činnost je zcela nezbytná, a nařizuje se chránit krmivo, stelivo a vodu používané ke krmení, stlaní a napájení před kontaminací trusem volně žijících ptáků.