Některé obce a města ve Zlínském kraji ho proto náležitě oslaví v kostýmech u velikého ohně. Zasoutěží se o ceny, opečou se špekáčky a upálí se čarodějnice. Někde ji upálí ještě živou. Někde si ji dokonce zvolí za svou miss.

Tak jako například v Kunovicích na Uherskohradišťsku, kde nejošklivější bosorku volí mezi dospělými ženami i mezi malými slečnami. „Volba miss je parodií na skutečnou soutěž krásy. Hlavně tu pro dospělé,“ řekla s nadsázkou místostarostka Kunovic Ivana Majíčková. Doplnila také, že mezi cenami pro vítězku jsou i stříbrné šperky.

Kunovický slet malých čarodějek začíná v pátek v šestnáct hodin na náměstí pod lípou. „Společným průvodem půjdeme městem až k Letnímu areálu Kunovice, kde je připravený program pro děti, tanec a zábava. Vstupné pro dospělé je osmdesát korun, pro děti třicet, masky mají vstup zdarma,“ sdělila Majíčková. Podotkla také, že ve dvacet hodin se slétnou ty dospělé, pro něž je kromě volby miss připravená i diskotéka.

O titul nejvypečenější čarodějnice budou bojovat i ženy a dívky z Loučky na Zlínsku, a to po srazu na přistávací ploše před hospodou v Loučce v šestnáct hodin. Šanci na úspěch tu může soutěžícím zvýšit takzvané lepení pařátků. „Jedna paní, která pracuje jako nehtařka, má připravené ostré nalepovací drápy právě s touto tematikou,“ vysvětlila starostka Loučky Martina Bartošová. Dodala také, že je letos na půl devátou nachystaný i ohňostroj. „Ten uzavírá část pro děti a otevírá tu pro dospělé. Ta začíná taneční zábavou,“ řekla.

O zábavu se návštěvníkům postará i Spolek přátel hradu Lukov, kde v noci neupálí jen nastrojenou figurínu, ale skutečnou živou čarodějnici. „Je to krátké divadelní představení, ve kterém se toto odehraje. Chtěli bychom tím navodit tu pravou atmosféru,“ poznamenal místostarosta obce Lukov na Zlínsku Jiří Holík. Podotkl rovněž, že slet čarodějnic tu proběhne od dvaceti hodin, ale až v sobotu prvního května.

Lidový zvyk pálení čarodějnic dodržují i ve Valašském Meziříčí, kde se celý rej, včetně soutěží, her a opékání špekáčků, odehraje na sokolském hřišti za symbolických deset korun. „Připravená je i módní přehlídka malých dětí v kostýmech čarodějnic,“ sdělila pracovnice TJ Sokol Jana Rosáková. Ta rovněž dodala, žeza příznivého počasí se projedou i na loďkách. „Za plotem teče Bečva, doufám, že to vyjde,“ řekla.

Čarodějnice budou pálit mimo jiné i v Sazovicích, ve Fryštáku, Kelníkách a Vizovicích nebo také v Babicích na Uherskohradišťsku.

Veronika Vágnerová