Možná je i v dnešní moderní době odrazuje síla pověry: Svatba v máji, nevěsta na máry…

„Letos v květnu jsme neměli ani jednu svatbu. Lepší to ale nebude ani v letních měsících. V diáři mám zapsán první sňatek až na měsíc září,“ svěřila se matrikářka Osvětiman Dana Hrušťáková. V měsíci plném květů nebyla v Jalubí jediná svatba dokonce celé tři roky, zato hodně dětí se tu rodilo v nemanželských rodinách. Možná tu lidé strach z májových svateb zažehnali, protože letos v květnu si u nového větrného mlýna slíbili manželskou věrnost dva páry.

Snoubenci si dnes často vybírají ke společnému vykročení do života nejen magické dny, jímž bude letos 10. říjen, ale i historická místa. Obřadní síně radnic je příliš nelákají, takže často zejí prázdnotou. Potvrdila to velehradská matrikářka Eva Hanáčková, kterou v sobotu čekají dvě z deseti májových svateb. „Osm snoubeneckých dvojic si vstup do společného života naplánovalo do kostelíku svatého Jana v Archeoskanzenu Modrá, jeden pár si řekl 'ano' v zahradě velehradského hotelu Mlýn a jeden na Obecním úřadě Salaš. Ve velehradské bazilice nebyla v květnu ani jedna svatba,“ prozradila Hanáčková.
Na pověry nevěří ani osm párů, které v květnu uzavřely manželství v Buchlovicích. Tři z toho byly v tamním kostele a pět v obřadní síni salla terreny buchlovického zámku. „Osm svateb v květnu jsme tu měli vloni i předloni. Novomanžele lákají do Buchlovic hezké prostory zdejšího zámku, ale i park, kde se mohou nechat objektivy fotoaparátů a kamer zvěčnit,“ nadhodila buchlovická matrikářka Anna Lukeštíková důvody, proč se snoubenci vydávají nejen v květnu na společnou cestu životem z městyse pod Buchlovem.

Pověry o májových svatbách přetrvávají i v Uherském Ostrohu. Tam letos v květnu uzavřel sňatek pouze jeden pár. „Matrikářkou jsem dvacet let, ale v květnu tu vždycky byl minimální zájem o úřední potvrzení manželského slibu,“ vybavuje si ostrožská matrikářka Jaroslava Tůmová. Ani na bojkovickou matriku se zájemci o uzavření sňatku v máji moc nehrnou. „Letos v květnu jsme tu měli dvě veselky a za uplynulých deset let jsme zaznamenali jen tři májové svatby,“ svěřila se bojkovická matrikářka Iva Holáňová.

Květnové svatby mají ale celou řadu výhod. Volné termíny mají v obřadních síních, kostelech i v restauracích, ve svatebních salonech je pestrá nabídka šatů a doplňků, také cukrářky stihnou včas napéct koláče a cukroví.

„Vznikly někdy v osmnáctém či devatenáctém století a dodnes tu zůstaly. Zásoby na svatební hostinu v květnu byly ve venkovských usedlostech téměř nulové a do sklizně bylo daleko,“ míní etnografka Slováckého muzea Marta Kondrová. Jak dále poznamenala, v minulosti se mělo za to, že žena krátce po svatbě otěhotní a rodit bude v době nejhorších klimatických podmínek. Mnohdy je nepřežila matka ani dítě.

Čtěte také:

názor Zdeňka Skaličky Je májové ano hazard?