„Nedávno jsem si všiml, že u pálenice chybí lavičky na sezení. Chvíli jsem si myslel, že je dalo město lakovat nebo nově natřít, než jsem se dozvěděl, že jsou odstraněny kvůli útokům vandalů," popisoval svoji zkušenost s poškozeným majetkem Kunovjan Jiří Horehleď.

Škody v městě sousedícím s Uherským Hradištěm se přitom vyšplhaly už na desetitisíce. „Jenom postupně rozbitá světla na cyklostezce u firmy Ramet v průběhu posledních dvou měsíců vyjdou obec na čtyřicet tisíc korun," upřesnil vedoucí odboru správy a majetku životního prostředí Josef Krupa ve zpravodaji. Vyšší frekvence nájezdů výtržníků si přitom nedokáže vysvětlit ani starostka Kunovic Ivana Majíčková. „Přesný důvod neznáme i díky tomu, že jsme zatím žádného pachatele nedopadli. Jako prevenci chceme posílit městské policejní hlídky na ulicích i tím, že jsme nedávno přijali do sboru novou posilu," poodkryla plány na zastavení řady útoků.

Právě v nedostatečném počtu ochránců veřejného pořádku vidí Jiří Horehleď jeden z kamenů úrazu. „Nejhůř to vypadá v Kunovicích o pátcích a sobotách večer. Jenže právě v tento čas se mi ještě nestalo, že bych potkal městského policistu hlídkovat venku," vysvětloval.

Nejen Kunovice však musejí čelit neukázněnosti některých spoluobyvatel. Například v Bojkovicích zaznamenali pokusy zapálit gumovou plochu na nedávno otevřeném centrálním hřišti. Naopak v Nivnici řádili vandalové s pilkami na dřevo. „V poslední době jsme zaznamenali například uřezaný stromek v parku zasazený k výročí obce či uřezanou část lavičky na autobusové zastávce," upřesnil starosta Nivnice Miroslav Vykydal. Obyvatelé proto volají po kamerovém systému. „Připravujeme ho, nicméně tím se řeší pouze následky, nikoliv příčiny, které leží ve výchově. Jedna z cest je nabídnout mladým lepší zábavu, o což se naše kulturní a sportovní spolky velmi dobře starají," dodal Miroslav Vykydal.