Autory knihy jsou Romana Habartová a Slávek Štěrba. Kniha nese název Jízda králů v Kunovicích. Přibližuje názory odborníků na tento zvyk, ale také časovým a kalendářním vysvětlením tradice.

„K jízdě králů neodmyslitelně patří i koně, proto jsme do textu zařadili i kapitolu s názvem Zemědělská otázka a chovu koní v Kunovicích,“ poznamenala Romana Habartová.

Hlavním obsahem knihy je ale vyprávění pamětníků , pořadatelů i přímých účastníků světoznámé jízdy. Ta má, podle staré pověsti, symbolizovat útěk krále v přestrojení za ženu.

„Pověst je situována do Bílovic u Uherského Hradiště, do doby česko-uherské války, kterou spolu vedli český král Jiří z Poděbrad a jeho zeť, uherský král Matyáš Korvín. Ten byl prý v bitvě, k níž došlo r. 1469 nedaleko tzv. „hrubého boru“ na hlavu poražen a sotva spasil holý život. Aby nebyl poznán a zajat, převlekl se do ženského oděvu, tvář zahalil pentlemi a obklopen svou družinou vracel se pomezím na své sídlo v Trenčíně,“ vysvětlil folklorista Jiří Jilík.

Součástí křtu nové knihy bylo i vystoupení Ženského a mužského pěveckého sboru z Kunovic, souborů Tetičky a Handrlák. O příjemnou pohodu večera se staraly i cimbálové muziky Ohnica a Kunovjané.