Nesla název Valentýnská a její třináctý ročník se opět konal v režii kudlovických zahrádkářů. Stejně jako ty předešlé, přilákal rituál ochutnávání vína, jednoho z nejstarších a nejušlechtilejších nápojů, fajnšmekry z širokého okolí.

Ti mohli ochutnat 325 vzorků vín, pocházejících z vinařských obcí z oblasti rozkládající se v blízkosti souvislého pásma pohoří Chřibů, ale i z vinařských obcí jižní a východní části Uherskohradišťska. „Z celkového počtu k degustaci předložených vzorků bylo na výstavě 199 lahví s mladými víny a 126 sedmiček starších ročníků. Vzorky vín byly hodnoceny na stobodové stupnici," referoval třiasedmdesátiletý Vojtěch Luža z Velehradu, který měl v Kudlovicích už popětatřicáté odborný dohled nad degustací vína.

Víc než půl hodiny před zahájením výstavy přešlapovala netrpělivě celá řada vínomilců před kulturním domem, aby se na ně dostal alespoň jeden pohárek ze čtyřiceti pěti nejlépe hodnocených mladých i starších vín.

„Vystavovatelé vína, jejichž vzorkům přisoudili degustátoři za sta možných bodů 84 a více bodů, obdrželi medaili, pokud na výstavu přišli. Jestliže se jí z jakýchkoliv důvodů nemohli zúčastnit, medaile jim zašleme," ujistil touto cestou nepřítomné medailisty Josef Šeděnka, předseda kudlovických zahrádkářů.

„Loňská úroda hroznů byla sice slabší, ale zato jejich vyzrálost a cukernatost byla velice dobrá. Návštěvníci si jistě na výstavě pochutnali na řadě krásných vín," prohlásil sebejistě Luža. Souhlasně mu přikyvoval zkušený kudlovický vinař Miloslav Stuchlík. „Zatímco v minulých letech byla poptávka lidí po vínech suchých, v posledních době začíná být zájem o vína se zbytkovým cukrem. Ta jsou lidmi hodně žádaná," konstatoval Stuchlík. Jedním dechem pozval milovníky vína na červnovou akci s názvem Osmý kudlovický vinný žleb aneb Otvírání sklepů, která se uskuteční v kudlovické Hubáčkově ulici.

Devětadvacet let vystavuje svoje vína v Kudlovicích sedmdesátiletý František Maňásek z Babic. „Před třemi roky jsem tu převzal cenu šampiona výstavy za červené víno Dornfelder z pozdního sběru, a to z rukou hned dvou českých krásek. Od Miss ČR 2009 Anety Vignerové z Havířova a druhé vicemiss ČR Hany Věrné z Kudlovic," spíše konstatoval, než se Maňásek chlubil. Letos se na výstavě prezentoval opět Dornfelderem a Rulandským šedým, ale tak úspěšný jako v roce 2010 nebyl. Podle jeho slov loňské září bylo plné slunce, které hroznům přálo. „Některá mladá vína mají zbyteček cukru, anebo se to dá říci tak, že nejsou všechna suchá," dodala Maňásek.

„První výstava vín s bodováním se pro veřejnost v Kudlovicích uskutečnila v hospodě u Burešů v únoru roku 1962. Hodnotilo se na ní tenkrát 56 vzorků vína stobodovým systémem. K němu jsme se po čtyřicetileté éře dvacetibodového hodnocení před třemi roky opět vrátili," oznámil spokojeně jednatel kudlovických zahrádkářů Jaroslav Šuranský. Pochlubil se, že letošní katalog vín, medaile i loga na skleničkách jsou světle modré barvy.