„Zájem je enormní. Minulý týden se vše prodalo. Ale výrobci se snaží. Distribuce však rozděluje. Máme v rezervaci přes 600 kusů balení, ale přišlo nám třeba jen 30,“ říká lékárnice Irma Miklášová ze zlínské lékárny v centru města.

Ačkoliv čistý Paralen i tento týden v lékárně vyprodali, léků jako je například Coldrex či Paralen Grip je dostatek. A to v jakékoliv podobě - horké nápoje, tablety. Tyto léky však obsahují více účinných látek a proto nejsou vhodné pro všechny.

„Čistý Paralen dáváme primárně těhotným, postarším lidem, diabetikům a dalším,“ uvádí lékárnice.

Již zmíněný Coldrex a další léčiva obsahující několik účinných látek dohromady pak lékárnice doporučují mladším a zdravým zákazníkům.

Léky si přerozdělte i doma

„Doporučujeme lidem, aby se zachovali stejně. Pokud mají doma zásoby, nechť je přerozdělí podle toho, co se pro koho hodí. Čistý Paralen ať přenechají například prarodičům," radí lékárnice.

„Minulý týden zahořely zásoby Paralenu, které normálně v lékárně vydrží i dva tři měsíce. V rámci mediální informační kampaně několikrát zaznělo, že si lidé mají při zvýšené teplotě vzít Paralen. Tak se pro něj hned rozběhli do lékáren, aby si udělali zásoby,“ dodává lékárnice.

Zvýšenou poptávku eviduje také síť lékáren Dr. Max, která působí i ve Zlínském kraji.

„Meziroční srovnání za březen je nárůst o 100 procent. Bohužel to nemá moc vypovídací hodnotu, protože letos v březnu byly výpadky, vloni ne,“ uvádí mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. „Chtěl bych poprosit veřejnost, aby konzultovala s lékárníkem svou potřebu antipyretik. Jsou i jiné přípravky na snížení horečky,“ vyzývá veřejnost Petrov.

Nemocnice mají léků dostatek

Nárůst prodeje pocítily také lékárny nemocnic Zlínského kraje.

„Lékárníci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně prodali například minulý čtvrtek 295 balení, přičemž běžně ve volném prodeji vydají 200 až 300 balení v průběhu jednoho měsíce,“ řekl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

V Kroměřížské nemocnici dokonce během týdne prodali zásoby, které jim obvykle vystačí zhruba na deset měsíců.

„Nárůst zájmu zákazníků lékáren je enormní a lékárny nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži mají léky s paracetamolem momentálně buď úplně vyprodány nebo mají ve skladech jen posledních pár kousků balení,“ připouští mluvčí.

„Pro lůžková oddělení a hospitalizované pacienty potřebné zásoby zachovávají,“ uklidňuje Havrlant.

„Dostupnost těchto léků je momentálně na českém trhu minimální, čekáme doslova na každé balení, které nám do lékáren přijde,“ uzavírá Egon Havrlant.

Paralen
Obsahuje účinnou látku paracetamol. Ta působí proti bolesti a zvýšené teplotě. Jedná se o analgetikum a antipyretikum. Sama o sobě neléčí.