V ní bude kralovat a mít i ateliér umělecký kovář Vojtěch Sousedík. Kovárna je v Kovozoo, kde dosud tvořili výhradně technikou svařování železného šrotu, historickým prostorem v novém hávu. Staré železo budou k umělecké tvorbě využívat i v nové kovárně, vybudované podle vyjádření Vojtěcha Sousedíka prakticky na zelené louce. Umělecká díla se tedy budou rodit nejen v nové kovárně, ale také v porodnici Kovozoo.

„Naším záměrem bylo vybudovat pěknou reprezentativní kovárnu, kde budeme vytvářet hezké umělecké plastiky, jednak z normálního materiálu, ale také z recyklovaného odpadu, který je zde k dispozici. Kovárna bude mít tři části. Zážitkovou, jež bude sloužit kovářským kurzům a zážitkovým setkáním,“ říká nadšeně Vojtěch Sousedík.

Další prostor je podle něj zaměřený na tvorbu kovaných uměleckých plastik bude v zakázkové kovárně. „Postupně přibyde nad kovárnou naše galerie a kovářské muzeum. V něm bude jakýsi průřez kovářským řemeslem od jeho počátků až po současné průmyslové kovářství. Chybět v něm nebude ukázka charakteristických znaků kovářství v různých obdobích,“ prozrazuje umělecký kovář.

Strom života

Spolu s Jabubem Vaňharou z Atelieru Sousedík vytvořili v Kovozoo sedmimetrovou kovovou vrbu, Strom života, která nemá v Česku a snad ani v Evropě obdoby. Ta se v sobotu úderem 11. hodiny dočkala slavnostního křtu.

„Majestátní vrba, jejíž semínko bylo zasazeno 30. května 2019, narostla za necelých 19 měsíců do úctyhodných proporcí. Její hmotnost je téměř 4 tuny, výška stromu 7 metrů a průměr jeho koruny je 7,5 metru. Na větve bylo použito neskutečných 1300 metrů řetězu,“ popisuje technická data Martina Juřenová z týmu Kovozoo Staré Město.

„Strom vyrůstá ze země, ze stejné země, po které chodíme, a která nás živí. A ze země, která nám dává vše, co máme, pochází také použitý materiál. Jen byl lidskou dovedností v žáru ohně přetvořen do ušlechtilé podoby. Využili jsme jak nové železo, tak především i kovový šrot,“ řekne Bronislav Janeček, ředitel Kovozoo.

Vojtěch Sousedík přirovnává Strom života k živé lidské bytosti. Kmen je vyroben ze slzičkového plechu, připomínající strukturu kůry. „Kolem kmene se vine spirála, která znázorňuje šroubovici DNA, která je vytvořena z ozubených kol a dalších podobných komponentů, které mají symbolizovat precizní propojení a fungování všech tělesných procesů. Prostě dokonalost lidského těla, kde záleží na každičkém detailu a každé částečce,“ vysvětluje Vojtěch Sousedík.