Provozovna ponese název „Café 21" a nachází se v opravené jezuitské koleji v centru Uherského Hradiště. „Už při loňské revitalizaci jezuitské koleje zde vznikly ideální prostory pro kavárnu. Myšlence, otevřít v těchto prostorách provozovnu, která nabídne práci a vyžití pro postižené spoluobčany jsme byli ihned naklonění a plně ji podporujeme, zvláště, když takové zařízení v našem regionu zcela schází," uvedl místostarosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Vhodné prostory pro otevření kavárny, kde by se přirozeně a neformálně mohli setkávat zdravotně postižení s ostatními spoluobčany, hledaly uherskohradišťské Sociální služby více než rok. Pronájem prostor, kde dříve sídlila Městská policie, jim umožnilo město Uherské Hradiště.V letních měsících mají provozovatelé kavárny v plánu nabídnout návštěvníkům rovněž pobyt na zahrádce kavárny v romantickém prostředí nádvoří bývalé jezuitské koleje.„Každodenní běžný provoz kavárny chceme oživit různými kulturními a společenskými aktivitami s možností aktivního zapojení zdravotně postižených spoluobčanů," vysvětlil ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště Vajdík. Při obsluze kavárny by se měly střídat čtyřčlenné týmy pracovníků z řad hendikepovaných občanů, kteří budou pracovat pod odborných dohledem profesionálů a garantů. Zřízení sociálně terapeutické dílny, která bude součástí provozu, má oficiální podporu Zlínského kraje, coby zřizovatele Sociálních služeb. Roční náklady na její provoz jsou předpokládány ve výši zhruba 1 milionu korun. Pokrýt by je měly zejména dotace z Ministerstva práce a sociálních věci, případně dary.

„Chtěli jsme kavárnu otevřít při příležitostí Slavností vína a otevřených památek, to ale nebude kvůli kolaudačnímu řízení technicky možné. Byl bych rád, pokud bychom kavárnu zprovoznili koncem září, nebo pak v nejbližších podzimních měsících," podotkl Bronislav Vajdík.

Kavárna nabídne posezení u teplých i studených nápojů, ale také u tradičních slováckých koláčků a slaného i sladkého pečiva vyrobených tradičními recepturami.

Část hendikepovaných bude v provozu působit v rámci nově vzniklé sociální služby od 1. ledna 2014, v takzvané sociálně-terapeutické dílně. V praxi to pro ně bude znamenat nácvik běžných činností při obsluze hostů v kavárně a s tím související další drobné doplňkové aktivity. Předpokládáme, že by se v této činnosti střídalo více uživatelů s plánovanou denní kapacitou čtyři osoby," vysvětlil Bronislav Vajdík, který doplnil, že v kavárně bude hostům k dispozici šestnáct míst ve vnitřní, a dvacet ve venkovní části.

Oslovení obyvatelé města vznik nové kavárny vítají. „Takový provoz bude pro město jen přínosem. Rozhodně je také dobře, že možnost práce dostanou i hendikepovaní. Přiznám se ale, že jsem podobnou kavárnu nikdy nenavštívil, ale velmi rád bych si to vyzkoušel," míní pětapadesátiletý Hradišťan Jiří Novosad.