„Ke splnění občanské povinnosti jsme jindy neměli čas. V pátek jsme chystali sál, dopoledne jsme se připravovali na průvod,“ vysvětlil hodař Lukáš Fůsek. Po vhození obálek s hlasovacími lístky krojovaní pospíchali na hodovou mši svatou.

V Jarošově vozili slaměného berana

Jarošov – Slaměnou maketu berana vozila o uplynulé neděli jarošovská chasa. „Po míkovických hodech, kde měli berana živého, přišlo nějaké udání a tamní šohaji z toho měli opletačky, proto jsme se rozhodli pro napodobeninu,“ uvedl starší stárek jarošovských hodů Jakub Vaculík. Ten se svou stárkou Janou Mikulkovou a mladším stárkovským duem Jan Němeček-Eliška Fůsková velel asi sedmdesátce krojovaných účastníků.

„Hodové tanečky předvádělo dvaadvacet párů. Tančili jsme čardáš, Bílovice a luhačovické Zálesí. Přípravě jsme se věnovali od začátku září, ale jelikož je mezi námi hodně nováčků, choreograf Dušan Jakšík učil zájemce základní kroky už od srpna,“ doplnil stárek Vaculík, kterého, jako celou chasu, bavila dechová hudba Sadovanka a cimbálová muzika Včelaran.

Více se dočtete ve středečním vydání Slováckých novin