Nejprve si krojovaná chasa, vedená podstárkem Pavlem Petruchou, a v doprovodu dechové hudby Boršičanky, Huštěnovických a jejich hostů, došla pro vládce hodů Radima Šenkeříka (18), studenta truhlářského oboru.

„Letos ujal jsem se stárkování, aby jako minulý rok pokračovalo v obci kateřinské hodování. Bydlím sice v Hradišti, to ví leckdo tady, ale zato, že tu můžu stát, vděčím tobě, babi, (Věře Blahové - pozn. red.) Odmalička strójilas mě, do drlí a zástěry. Máš na tom, že su tady, strašně velké zásluhy,“ svěřoval se stárek, který se v žúdru domu na konci jedné huštěnovické ulice, těšil na tuto chvíli velice.

Poděkoval také svojí mamince, že musela kvůli hodům hodně toho obletovat.

„Přesně 10 roků to je, co k tomuto domečku, přišel si stárek pro svoji stárečku. Tak jako mamka, teta a sestřenka, tak i já půjdu odsud a nemusím být cérenka,“ řekl stárek hrdě.

Tradiční vánoční výstava v Jalubí slibuje nezapomenutelné zážitky
Pohádkové Vánoce v Jalubí navodí sváteční atmosféru. Živé stromky nahradí umělé

I když byl letos jako huštěnovický stárek sám, tak s hrdostí se s chasou na obchůzku části Huštěnovic pro svou stárku, staroměstskou Sabinu Valentovou (19), studentku Střední pedagogické školy ve Zlíně, vydal.

„Radim se se Sabinkou znají od útlého dětství. Bydleli jsme totiž v jednom staroměstském domě, kde si spolu hrávali na pískovišti. Naše rodiny jezdily společně na dovolené, na chatu i na nejrůznější akce,“ zalistovala ve vzpomínkách stárkova maminka Adéla Šenkeříková.

Dala k dobru, že její syn Radim chodí v kroji na různé kulturní a folklorní akce od svých dvou let, a to nejen ve Starém Městě, ale i v Huštěnovicích.

„On požádal Sabinku, která byla coby dítě členkou staroměstského folklorního souboru Dolinečka, a k folkloru má tedy upřímný vztah, zda by s ním letos v Huštěnovicích nestárkovala. A ona s jeho nabídkou souhlasila,“ řekla s nadšením Radimova maminka, Adéla Šenkeříková.

Dodala, že Radima a Sabinu vypravovala do kroje její maminka a Radimova babička Věra Blahová, z jejíhož domu oba v rolích stárků v sobotu vycházeli.

Do centra Hradiště přivezli vánoční strom. Je jím stříbrný smrk ze Starého Města
Do centra Hradiště přivezli vánoční strom. Je jím stříbrný smrk ze Starého Města

„Je to pro mě čest, potěšení a radost vypravovat syna jako hodového stárka. Pro obě rodiny stárků to bylo také hodně zařizování,“ svěřila se maminka huštěnovického stárka.

Tančící a prozpěvující hodová chasa dorazila za chladného počasí k radnici, aby, jak jí to káže starodávný zvyk, požádala starostu obce Aleše Richtra o povolení hodů.

„Přeju vám všem pěkné hody, hlavně večer muziku, po obci mně nedělajte, ale žádnú neplechu. Naše kroje překrásné sú a na mladých zvláště pak, proto bylo potřeba o hodech je provětrat. Doufám, že dnes na muzice nebude nikdo postávat, když bude Boršičanka k tanci vyhrávat,“ přemítal první muž obce Aleš Richtr.

V příštím roce budou Huštěnovičtí slavit 100. výročí Kateřinských hodů s právem a potřetí budou sezvaní všichni stárci, vždy po desetiletí.

„Od roku 1923 jsou hody v naší obci organizované. Toho roku byly dvě stárky, starší nesla dort, mladší podnos s cukrovím. Teprve od roku 1956 nosí obě stárky dorty. V páru začala chasa chodit až od roku 1986,“ vzpomíná bývalá huštěnovická kronikářka Alena Bazalová, která v roce 2003, u příležitosti 80. výročí Kateřinských hodů v Huštěnovicích, vydala útlou knížečku s popisem hodových slavností, jejíž součástí jsou fotografie všech stárků a stárek.