Davy lidí na náměstí tak byly svědky legendární scény, kdy se světec Martin podělil se žebrákem o svůj plášť i obřadu, při němž místní kněz P. Josef Říha požehnal svatomartinskému rosé ze Zámeckého vinařství Bzenec. Kromě zástupců několika regionálních vinařství nechyběli ani starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha či senátor Ivo Valenta.

„Moje srdce plesá, když po roce opět můžeme ochutnat mladá vína. Přeji vám, abyste se do nich ponořili, ale jen se v nich neutopte,“ řekl s úsměvem Stanislav Blaha.

Kromě doprovodného kulturního programu v podání Národopisného souboru Gymnázium Uherské Hradiště, si zájemci mohli ve vinném stanu na náměstí vychutnat 44 svatomartinských vín, spolu s 22 mladými víny od osmnácti vinařů v téměř 1500 lahvích.

„Letošní Svatomartinská vína se opravdu povedla a díky téměř ideálním podmínkám v době dozrávání hroznů jsou přesně, taková, jaká mají být. Velmi aromatická, svěží, ovocitá a lehká. Za to, že i přes zpřísněné požadavky na kvalitu letos prošlo bezmála 90 procent přihlášených vín, tak letos vinaři vděčí nejen své šikovnosti, ale dílem i přírodě,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Známkou Svatomartinské bylo letos při zvýšených nárocích na kvalitu ohodnoceno 366 vín od 97 vinařů a vinařských firem, dle kategorií je to 169 bílých vín, 105 rosé a klaretů a 92 červených vín. Na trh se tak dostane více než dva miliony 200 tisíc láhví svatomartinských vín.

K ochutnávce vín, u níž v Uherském Hradišti nechyběla ani degustace husích specialit, pečené martinské husy, či guláše z husích drůbků, vyhrávala cimbálová muzika Kunovjané a zpíval Mužský sbor Kudlovice.